Komisja Europejska ma już dość czekania, aż Apple zastosuje się do przepisów ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Rozpoczęła procedury mające na celu zapewnienie, że firma wywiąże się ze swoich obowiązków w zakresie interoperacyjności jako jeden z wyznaczonych strażników DMA, w którego skład wchodzą najwięksi gracze w branży.
EU daje Apple 6 miesięcy
Komisja wyjaśniła, że na mocy ustawy DMA ma prawo „przyjąć decyzję określającą środki, jakie strażnik musi wdrożyć, aby zapewnić skuteczną zgodność” z DMA i daje Apple sześć miesięcy na zastosowanie się do zaproponowanych środków, jeśli gigant z Cupertino nie chce narażać się na ogromne kary.
Jednym z obszarów, na którym koncentruje się Komisja, jest łączność z systemem iOS dla podłączonych urządzeń, takich jak smartwatche, słuchawki i headsety do wirtualnej rzeczywistości.
Jednym z obszarów, na którym koncentruje się Komisja, jest łączność z systemem iOS dla podłączonych urządzeń, takich jak smartwatche, słuchawki i headsety do wirtualnej rzeczywistości. Producenci tych produktów „polegają na skutecznej interoperacyjności ze smartfonami i ich systemami operacyjnymi” – stwierdziła komisja. Planuje określić, w jaki sposób Apple powinien zapewnić efektywną kompatybilność, która umożliwiłaby urządzeniom innych firm łatwe parowanie i łączenie się z iPhone'ami, a także otrzymywanie powiadomień. Komisja przyjrzy się także procesowi wdrożonemu przez Apple w celu spełnienia żądań programistów dotyczących kompatybilności z systemami iOS i iPadOS.
„Dziś po raz pierwszy korzystamy z postępowania w sprawie specyfikacji w ramach DMA, aby w drodze konstruktywnego dialogu poprowadzić Apple do skutecznego wywiązywania się ze swoich obowiązków w zakresie interoperacyjności” – stwierdziła w oświadczeniu unijna szefowa ds. konkurencji Margrethe Vestager. „Koncentrujemy się na zapewnieniu uczciwych i otwartych rynków cyfrowych. Skuteczna interoperacyjność, na przykład ze smartfonami i ich systemami operacyjnymi, odgrywa w tym ważną rolę. Ten proces zapewni jasność dla programistów, stron trzecich i Apple. Będziemy kontynuować nasz dialog z Apple i konsultacje ze stronami trzecimi, aby upewnić się, że proponowane środki sprawdzą się w praktyce i zaspokoją potrzeby przedsiębiorstw.”
Apple stara się unikać kar
W czerwcu komisja przedstawiła wstępne ustalenia dotyczące dochodzenia, które wszczęła wobec Apple. Ustaliła, że firma naruszyła zasady DMA, ponieważ nie pozwoliła twórcom App Store na swobodne informowanie użytkowników o alternatywnych opcjach płatności poza ekosystemem. Aby uniknąć kar finansowych w UE, Apple wprowadziło kilka zmian w swoim systemie, w tym udostępniło iOS i iPadOS zewnętrznym sklepom z aplikacjami i umożliwiło programistom dostęp do swojej technologii NFC. Jednak ze względu na zasady DMA wstrzymywało także dostęp do nowych funkcji dla europejskich użytkowników, w tym Apple Intelligence, iPhone Mirroring na komputerze Mac i udostępniania ekranu SharePlay.
Firma powiedziała Bloombergowi, że wprowadziła rozwiązania, które pozwolą programistom zażądać dodatkowej interoperacyjności iOS i iPadOS, jednocześnie chroniąc bezpieczeństwo użytkowników. Dodała, że naruszenie zabezpieczeń jej systemów naraziłoby na ryzyko europejskich użytkowników. Jak zauważa agencja informacyjna, komisja może wszcząć dochodzenie w sprawie Apple, jeśli firma nie zastosuje się do zaproponowanych środków w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Jeśli firma zostanie uznana winną, może zostać ukarana grzywną w wysokości 10 procent jej globalnych rocznych przychodów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Komisja Europejska daje Apple pół roku. Firmie grozi potężna kara