Komisja Europejska nałożyła na Google potężną karę finansową

Komisja Europejska nałożyła na Google potężną karę finansową

Przedstawiciele komisji poinformowali o nałożeniu na Google gigantycznej kary finansowej za dopuszczenie się monopolistycznych praktyk, w tym próby forsowania własnych produktów.

Komisja Europejska okazała się niewzruszona i postanowiła surowo ukarać Google za praktyki monopolistyczne, a łączna kwota kary wynosi w tym przypadku aż 4,34 miliarda euro. Przypominamy, że cała sprawa dotyczy działania amerykańskiego giganta na rynku systemów mobilnych i nadużywania przez niego swojej dominującej pozycji. Fundamentalne znaczenie ma tutaj fakt łączenia przez korporację swojej wyszukiwarki z systemem operacyjnym i zmuszanie producentów smartfonów do korzystania z tego właśnie rozwiązania jako domyślnego, przez co cierpią usługi innych dostawców. Jeśli natomiast jakaś firma odmówiła spełnienia przedłożonych żądań, miała mieć poważnie ograniczony, a nawet zablokowany, dostęp do sklepu Google Play. Co istotne, Google podobno wypłacało nielicznym twórcom i operatorom komórkowym pieniądze za spełnienie tych wymogów. Poza tym, udziały samego Chrome'a były sztucznie zawyżane. 

Komisja Europejska postanowiła ukarać Google kwotą wynoszącą 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne dotyczące mobilnego systemu Android.

Komisja Europejska nałożyła na Google potężną karę finansową

Komisja Europejska dała Google 90 dni na zaprzestanie tych nielegalnych praktyk, czyli chociażby forsowania przeglądarki Google Chrome pod groźbami ograniczenia dostępu do kluczowych usług Androida. Dodatkowo firma musi umożliwić korzystanie z tzw. forkowych wersji mobilnego OS-a producentom komórek, ponieważ nie dostarczono wystarczających dowodów na to, jakoby powodował on awarie techniczne lub blokował prawidłowe działanie aplikacji smartfonów. Warto nadmienić, że unijni eksperci przyglądali się tej kwestii od kilku lat. Ogółem cała sprawa rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy to grupa FairSearch, w skład której wchodzą takie marki jak Microsoft, Nokia oraz Oracle, złożyła skargę na praktyki Google. Dodatkowo ówczesny prezes giganta z Redmond nazwał nawet konkurenta monopolistą, warto jednak nadmienić, że Microsoft i Google zakończyli wszelkie spory patentowe dotyczące Androida kilka dobrych lat temu. 

Do całej sprawy zdążył się odnieść sam zainteresowany, w przesłanym oświadczeniu Google stwierdziło, że Android przyniósł ludziom więcej możliwości wyboru niż twierdzą nieliczni. Dodatkowo innowacje, odpowiednie ceny czy ekosystem są atutami wyjątkowo silnej konkurencji. Oczywiście korporacja odwoła się od orzeczenia Komisji Europejskiej. Nie da się ukryć, że smartfony z zainstalowanym Androidem są najpopularniejszymi rozwiązaniami obecnymi na rynku i wielka szkoda, że Google postanowiło to wykorzystać do ugruntowania swojej pozycji. Notabene Unia Europejska wyjątkowo często karze firmy technologiczne, przed rokiem nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,42 mld euro za manipulację wynikami wyszukiwarki promującej rozwiązania amerykańskiej korporacji, podobny los spotkał m.in. Microsoft, który lobbował instalowanie Internet Explorera w Windows 7, a w gronie tym znalazły się także Intel oraz Facebook.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komisja Europejska nałożyła na Google potężną karę finansową

 0