Dyrektor generalny NVIDII, Jensen Huang, wywołał niemały popłoch na rynku akcji firm zajmujących się komputerami kwantowymi. Jego prognoza dotycząca czasu, jaki minie, zanim komputery kwantowe staną się naprawdę użyteczne, doprowadziła do spadku wartości akcji kilku kluczowych firm z tej branży o ponad 40%, co przełożyło się na straty rynkowe przekraczające 8 miliardów dolarów.
Podczas wtorkowego wystąpienia Huang, odnosząc się do komputerów kwantowych stwierdził: „Jeśli powiedziałbyś 15 lat... to byłoby raczej wcześnie. Jeśli powiedziałbyś 30 lat, to pewnie trochę późno. Ale jeśli wybierzesz 20 lat, myślę, że wielu z nas by się z tym zgodziło”. Słowa te wywołały natychmiastową reakcję inwestorów. Na giełdzie znacznie spadły akcje takich firm jak Rigetti Computing (RGTI.O), D-Wave Quantum (QBTS.N), Quantum Computing (QUBT.O) oraz IonQ (IONQ.N).
Zdaniem analityków, reakcja rynku na komentarz Huanga odzwierciedla obawy dotyczące realnych perspektyw rozwoju technologii kwantowej. Ivana Delevska, główna inwestorka w Spear Invest, zgodziła się z opinią szefa Zielonych, twierdząc, że przewidywany okres 15–20 lat jest „bardzo realistyczny”. Porównała ona rozwój komputerów kwantowych do ewolucji klasycznych technologii akcelerowanego obliczania, które NVIDIA rozwijała przez dwie dekady.
Prognoza szefa NVIDII doprowadziła do spadku wartości akcji kilku kluczowych firm z branży komputerów kwantowych o ponad 40%.
Komputery kwantowe – potencjał i wyzwania
Komentarze Huanga pojawiają się w momencie, gdy technologia kwantowa osiąga nowe kamienie milowe. Przykłady ostatnich osiągnięć obejmują choćby chińskie komputery kwantowe, które zdołały złamać szyfry o poziomie wojskowym, Google Willow, nowy chip kwantowy, który rozwiązuje zadania, na które klasyczny komputer potrzebowałby 10 septylionów lat czy chiński komputer kwantowy z 504 kubitami, który jest najszybszym tego typu urządzeniem w kraju.
Pomimo tych sukcesów, technologia wciąż znajduje się we wczesnym etapie rozwoju, porównywalnym do klasycznych komputerów w latach 80. i 90. XX wieku. Ostateczne osiągnięcie dojrzałości technologicznej i komercyjnej może rzeczywiście potrwać dwie dekady.
Eksperci wskazują, że choć komputery kwantowe osiągają imponujące wyniki w laboratoriach, ich praktyczne zastosowania w codziennym życiu pozostają ograniczone. Zastosowanie technologii na szeroką skalę wymaga jeszcze rozwiązania wielu problemów, takich jak stabilność kubitów, skalowalność i obniżenie kosztów produkcji.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Załamanie na rynku komputerów kwantowych. Słowa szefa NVIDII wywołują spadki akcji o 40%