Koniec autoodtwarzania dźwięku w Google Chrome już niebawem

Koniec autoodtwarzania dźwięku w Google Chrome już niebawem

Firma Google właśnie ogłosiła istotną informację w kwestii użytkowania przeglądarki Chrome. Dotyczy ona autoodtwarzania dźwięku na stronach internetowych.

Od stycznia 2018 autoodtwarzanie mediów na stronach www zostanie wyłączone, a użytkownicy zyskają także możliwość ustawienia swoich preferencji, czy chcemy wykluczyć konkretne strony z autoodtwarzania, czy może niektórym wybranym portalom na nie pozwolimy. Funkcja ta ma być implementowana stopniowo w poszczególnych, nadchodzących wersjach przeglądarki. W tym miesiącu w wyciszanie wybranych stron będzie możliwe w Chrome 63 Beta, wtedy też Google rozpocznie zbieranie danych telemetrycznych. W październiku opcja ta stanie się dostępna w publicznej wersji Chrome 63, natomiast automatyczne blokowanie autoodtwarzania będzie możliwe w wersji deweloperskiej oraz Canary. W grudniu powyższa funkcjonalność w całości znajdzie się w Chrome 64 Beta, natomiast w styczniu już w ogólnodostępnym wydaniu przeglądarki w wersji 64.

Każdy z nas chyba uświadczył na własnej skórze, jak bardzo irytujące są witryny, które automatycznie odtwarzają filmiki bądź dźwięk bez naszej wiedzy ani zgody.

Google motywuje swoją decyzję tym, że autoodtwarzanie jest najczęściej krytykowanym elementem funkcjonowania stron internetowych z racji tego, że pochłania on dane komórkowe, powoduje szybszy spadek poziomu baterii, a także przede wszystkim - stwarza niepotrzebny zgiełk w trakcie przeglądania. Co ciekawe, firma z Mountain View twierdzi, że reguły dotyczące funkcji autoplay zostaną ujednolicone zarówno na komputerach osobistych, jak i urządzeniach mobilnych. Warto nadmienić, że to nie jedyne kroki podjęte przez Google celem umilenia użytkownikom surfowania po Internecie. W czerwcu firma ogłosiła prace nad wbudowanym ad-blockerem. Miałby on umożliwić automatyczne blokowanie reklam na stronach (włącznie z tymi google'owymi) jeśli nawet tylko jedna z nich nie spełni specyficznych standardów. Mechanizm miałby pojawić się na początku 2018, tuż po wprowadzeniu blokady autoodtwarzania.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Koniec autoodtwarzania dźwięku w Google Chrome już niebawem

 0