Koniec z podkręcaniem zablokowanych procesorów Intela

Koniec z podkręcaniem zablokowanych procesorów Intela

Okazuje się, że „zablokowanych” procesorów Intela 13. generacji (Raptor Lake) bez K w nazwie nie można podkręcać, tak jak CPU Alder Lake poprzedniej generacji. Redakcja Tom's Hardware potwierdza, że układy poprzedniej generacji spoza serii K nadal mogą być podkręcane, ale niestety nowsze modele 13. generacji już nie. Co więcej, nie wygląda na to, aby sytuacja miała się zmienić w najbliższym czasie.

Procesory Intel Alder Lake 12. generacji przyniosły nieoczekiwaną niespodziankę - modele z zablokowanym mnożnikiem, czyli bez K w nazwie, można było podkręcać, pomimo polityki Intela polegającej na ograniczaniu podkręcania do droższych modeli z serii K. Intel co prawda wydał oświadczenie ostrzegające, że podkręcanie zablokowanych układów może je uszkodzić, ale mieliśmy wybór, przynajmniej na niektórych płytach głównych.

Okazuje się, że „zablokowanych” procesorów Intela 13. generacji (Raptor Lake) bez K w nazwie nie można podkręcać, tak jak CPU Alder Lake.

Koniec z podkręcaniem zablokowanych procesorów Intela

Źródło: Future

Intel nigdy oficjalnie nie odblokował chipów bez K w nazwie - OC było możliwe tylko dlatego, że firma wydała wczesny przedpremierowy mikrokod producentom OEM podczas cyklu rozwojowego, który przypadkowo umożliwił manipulację ustawieniem BCLK chipów, pozwalając w ten sposób na ich przetaktowywanie. Intel wyłączył tę funkcję w swoich ostatecznych dostępnych na rynku publicznych wersjach mikrokodu chipa, ale producenci płyt głównych stworzyli BIOSy, które nadal mogły ładować starszy mikrokod ręcznie lub automatycznie, gdy użytkownik zmieni ustawienie BCLK.

Koniec z podkręcaniem zablokowanych procesorów Intela

Źródło: Future

W ten sposób mogliśmy podkręcać tańsze procesory Intela. Prawie wszyscy producenci płyt głównych stosowali tę taktykę do odblokowywania tej funkcji, ale początkowo ograniczali ją do drogich płyt z serii Z, które obsługiwały tylko pamięć DDR5. Nie miało to większego sensu, bo przeważnie osoby decydujące się na zakup tak drogich płyt i tak kupowały procesory z serii K. Jednak MSI i ASUS ostatecznie wypuścili kilka modeli B660 obsługujących pamięć DDR4 i podkręcanie zablokowanych CPU, takich jak MSI B660M Mortar Max czy ROG Strix B660-G i -F Gaming. 

O ile podkręcanie wciąż działa na układach Alder Lake, to niestety ten sam mikrokod nie działa z chipami Raptor Lake - jak widać na screenie, opcja użycia starego mikrokodu znika po zainstalowaniu Core i7-13700 na tej samej płycie głównej. Wygląda więc na to, że tym razem Intel po prostu nie popełnił błędu, wydając przedpremierowy mikrokod z odblokowaną funkcją podkręcania, więc producenci płyt głównych nie mają wersji umożliwiającej manipulowanie BCLK na zablokowanych układach.

Intel i producenci płyt głównych od dawna bawią w kotka i myszkę, choćby umożliwiając podkręcanie procesorów giganta z Santa Clara, kiedy nie powinni, tak jak zrobili to w przypadku CPU Skylake w 2016 roku, a następnie z Alder Lake lub włączają funkcje takie jak AVX -512. Jest więc możliwe, że podkręcanie powróci do układów Intela z spoza serii K, chociaż raczej nie nastąpi to w przypadku modeli z rodziny Raptor Lake.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Koniec z podkręcaniem zablokowanych procesorów Intela

 0