Konsola Subor Z+ z APU AMD Fenghuang (Zen + Vega) przetestowana

Konsola Subor Z+ z APU AMD Fenghuang (Zen + Vega) przetestowana

W sierpniu tego roku chiński producent PC, firma Zhongshan Subor, zapowiedział tajemniczą hybrydę konsoli do gier z pecetem. Sprzęt ten nazwany został Subor Z+ i z miejsca przykuł uwagę branży bardzo interesującą specyfikacją, a szczególnie intrygujący okazał się tu specjalny układ SoC o nazwie kodowej Fenghuang / FireFlight przygotowany w tym celu specjalnie przez AMD. Ten bazuje bowiem na CPU Zen (zamiast architekturze Jaguar, która wciąż wykorzystywana jest w popularnych konsolach Xbox One X czy PlayStation Pro) z 4 rdzeniami i 8 wątkami o częstotliwości taktowania 3,0 GHz oraz procesorze graficznym Radeon RX Vega 24 z 1536 jednostkami cieniującymi, taktowanym z szybkością 1,3 GHz, a także 8 GB współdzielonej pamięci GDDR5. Całości dopełniły zaś 128 GB dysk SSD oraz 1 TB dysk twardy. Trzeba przyznać, że taka konfiguracja zapowiadała się bardzo interesująco, dlatego też z niecierpliwością wypatrywaliśmy testów urządzenia.

Subor Z+ z miejsca przykuło uwagę branży bardzo interesującą specyfikacją, a szczególnie intrygujący okazał się tu specjalny układ SoC od AMD.

Co prawda wstępne testy jakiś czas temu przeprowadziła już ekipa DigitalFoundry, ale teraz mamy okazję otrzymać pełniejszy obraz, za sprawą popularnego chińskiego youtubera, który postanowił wziąć Subor Z+ na warsztat i przeprowadzić stosowne benchmarki. Oczywiście podzielił się on z nami swoimi wynikami i konsolka potwierdziła swój potencjał, osiągając ponad 60 kl./s w kilku windowsowych grach. Oczywiście nie może się równać z high-endowym pecetem (podobnie jak konsole Sony czy Microsoftu), ponieważ jej graficzny potencjał plasuje zastosowane tutaj GPU gdzieś pomiędzy kartami Radeon RX 570 a GeForce GTX 1060 (tak przynajmniej twierdzi wspomniany youtuber). I tak, dla przykładu w 3DMarku w teście Fire Strike Extreme udało się uzyskać 4586 punktów, a w Time Spy 3288 pkt. W grze Tomb Raider konsola osiągała 74,81 kl./s (nie podano ustawień graficznych), w Cinebench R15 wynik jednordzeniowy to 110 pkt., a wielordzeniowy 581 pkt., natomiast w PUBG udało się osiągnąć klatkaż rzędu 50-55 kl./s w rozdzielczości 1080p na niskich ustawieniach detali.

Konsola Subor Z+ z APU AMD Fenghuang (Zen + Vega) przetestowana

Warto dodać, że Subor Z+ można będzie użytkować w trybie konsoli (w takim przypadku wykorzystywana jest specjalna zmodyfikowana wersja Windowsa) oraz tradycyjnego peceta. Jak wynika z informacji podawanych na stronie producenta, sprzęt korzystać będzie z systemu operacyjnego Windows 10 IoT Enterprise, czyli okrojonego wariantu OS od Microsoftu. Jeśli zaś chodzi o cenę, która wydaje się w tym przypadku kluczowa, to ta wynosić ma 4998 CNY, czyli ok. 2735 zł, co wciąż jest wyraźnie wyższą kwotą jak za tradycyjne konsole, a do tego trzeba pamiętać, że nie zawiera ona podatków, które trzeba doliczyć na rynkach zachodnich. Oczywiście otrzymujemy tu również solidny komputer w kompaktowej formie, ale raczej trudno wróżyć urządzeniu większy sukces i to może skończyć jak Steam Machines, czyli inicjatywa Valve sprzed kilku lat. Być może jednak kolejni producenci pójdą tą drogą i doczekamy się większej konkurencji w segmencie „pecetowych konsol”, co powinno korzystnie wpłynąć na jakość i możliwości tego typu produktów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Konsola Subor Z+ z APU AMD Fenghuang (Zen + Vega) przetestowana

 0