Kontroler Phison E26 opóźniony. Na dyski SSD PCIe 5.0 jeszcze chwilę poczekamy

Kontroler Phison E26 opóźniony. Na dyski SSD PCIe 5.0 jeszcze chwilę poczekamy

Spodziewaliśmy się, że po tym, jak Intel i AMD wprowadzą na rynek swoje nowe generacje CPU, na rynku zadebiutują pierwsze dyski SSD obsługujące interfejs PCIe 5.0. Tak się jednak nie stało, a wygląda na to, że powodem ich opóźnienia jest Phison i jego kontroler E26.

AMD i Phison zaprezentowały kontroler E26 wykorzystujący interfejs PCIe 5.0 w procesorach AMD Ryzen 7000 podczas Flash Memory Summit  2022 na początku tego roku. Obie firmy chwaliły się, że nowa generacja dysków SSD pozwala na odczyt danych z prędkością 12,5 GB/s. 

Mamy już ostatni kwartał, a nawet ostatni miesiąc roku i wciąż nie widać, żadnych informacji o dostępności dysków SSD PCIe 5.0.

Kontroler Phison E26 opóźniony. Na dyski SSD PCIe 5.0 jeszcze chwilę poczekamy

Wcześniej podawano, że maksymalne prędkości odczytu z dla dysków SSD najnowszej generacji PCIe 5.0 będą osiągać nawet 14 GB/s, ale tylko w przypadku bardziej zaawansowanych pamięci NAND flash z interfejsem 2400 MT/s, co pozwoli wykorzystać potencjał interfejsu PCIe 5.0 x4. Jednak osiągnięcie 2400 MT/s przez chipy 3D NAND już na dyskach SSD jest wyzwaniem. Większość obsługuje łącznie tylko 1600 MT/s, tracąc tym samym 800 MT/s., dlatego na starcie spodziewać należy się raczej wolniejszych dysków. 

Phison ogłosiło w poście na blogu 17 maja 2022 r., że spodziewa się rozpoczęcia masowej produkcji pierwszych dysków SSD PCIe 5.0 w trzecim kwartale 2022 r. Ale mamy już ostatni kwartał, a nawet ostatni miesiąc roku i wciąż nie widać, żadnych informacji o dostępności takowych nośników. To opóźnienie może stanowić problem nie tylko dla AMD, ale także dla Intela, który również w międzyczasie zapełnił obsługę dysków SSD PCIe 5.0.

Kontroler Phison E26 opóźniony. Na dyski SSD PCIe 5.0 jeszcze chwilę poczekamy

Phison oficjalnie nie podaje przyczyny opóźnienia swojego nowego flagowego kontrolera, ale firma poinformowała, że ​​dostawy E26 rozpoczęły się w październiku. Producent niedawno otrzymał nagrodę za platformę X1 SSD zaprojektowaną do profesjonalnego wykorzystania, która umożliwiła firmie dostarczanie większej mocy obliczeniowej przy niższych kosztach energii. Zdaje się, że ta była ostatnio priorytetem dla Phison, stąd też może to opóźnienie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kontroler Phison E26 opóźniony. Na dyski SSD PCIe 5.0 jeszcze chwilę poczekamy

 0