Korea Północna oficjalnie oskarżona przez USA o atak z użyciem WannaCry

Korea Północna oficjalnie oskarżona przez USA o atak z użyciem WannaCry

Administracja Trumpa publicznie obwiniła Koreę Północną o cyberatak z użyciem ransomware WannaCry, który sparaliżował działanie szpitali, banków i innych organizacji i firm na całym świecie oraz spowodował ogromne straty finansowe.

"Atak miał szeroki obszar działania i kosztował miliardy, a Korea Północna jest bezpośrednio odpowiedzialna"  napisał Tom Bossert, doradca ds. bezpieczeństwa Donalda Trumpa w opinii opublikowanej przez Wall Street Journal. Rząd USA jest przekonany, że grupa Lazarus odpowiedzialna za atak WannaCry, jest bezpośrednio powiązana z rządem Korei Północnej. Ta sama grupa jest oskarżana o zakrojony na szeroką skalę atak na Sony Pictures Entertainment w 2014 roku, podczas którego zniszczono wiele plików i upubliczniono korespondencję wewnętrzną, co doprowadziło do wielu zwolnień na wyższych stanowiskach. Wielu badaczy bezpieczeństwa, włączając w to znaną firmę Symantec, już od dłuższego czasu uważało, że to właśnie Korea Północna stoi za WannaCry, który w maju tego roku zainfekował ponad 300000 komputerów w 150 krajach, jednakże dotąd nikt oficjalnie nie zdecydował się na wystosowanie konkretnych oskarżeń. Niestety Tom Bossert poza oskarżeniem nie podał żadnych działań, które Trump mógłby podjąć przeciwko Pyongyang i póki co ma być jedynie realizowana strategia maksymalnego nacisku.

Samo WannaCry przyniosło straty finansowe w wysokości 8 mld dolarów

Podczas ostatniej konferencji Web Summit, szef Europolu podkreślił, że zagrożenia typu WannaCry, które szyfrują dane żądając okupu za ich odzyskanie, stanowią największe zagrożenie dla infrastruktury krytycznej. Ataki tego typu mogą sparaliżować kluczowe sektory państwowe, włączając w to szpitale, czy też zarządzanie energią. W tym roku straty wywołane cyberatakami sięgnęły poziomu 5 miliardów, jednak mają one gwałtownie rosnąć i szacuje się, że w przyszłym roku, pułap ten może osiągnąć 180 miliardów USD strat i to tylko w przypadku przedsiębiorstw. Bitdefender przewiduje, że w 2019 straty wywołane cyberatakami sięgną już 2 bilionów dolarów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Korea Północna oficjalnie oskarżona przez USA o atak z użyciem WannaCry

 0