Korea Południowa światowym liderem w zakresie łączności 5G. W Europie króluje Szwajcaria

Korea Południowa światowym liderem w zakresie łączności 5G. W Europie króluje Szwajcaria

Sieć 5G jest regularnie udostępniania w kolejnych miejscach na świecie i pomału staje się coraz popularniejsza. Według raportu Omdia Korea Południowa pozostaje światowym liderem w zakresie łączności 5G, z kolei w Europie jest to Szwajcaria, która pozostaje na drugim miejscu w globalnej skali wyprzedzając chociażby Stany Zjednoczone czy Chiny. Szwajcaria udostępniła najnowszy standard bezprzewodowej internetu w 426 miastach, które mają co najmniej 80 procent zasięgu, a do maja liczba ta wzrośnie do 535 miast. Wielka Brytania uplasowała się na drugim miejscu w Europie, a Omdia przyznała, że ​​brytyjski rząd planuje przekazać na inwestycje związane z ogólnokrajowym zasięgiem 5G 1,1 miliarda funtów, w tym 400 milionów funtów na infrastrukturę pomocniczą w nowych sieciach stacjonarnych i mobilnych. Jednocześnie Omdia zwróciła uwagę, że dostępność urządzeń jest ograniczona, co utrudnia ludziom dostęp do najnowszego rozwiązania.

Według raportu Omdia Korea Południowa pozostaje światowym liderem w zakresie łączności 5G, z kolei w Europie jest to Szwajcaria, która pozostaje na drugim miejscu w globalnej skali wyprzedzając chociażby Stany Zjednoczone czy Chiny.

Korea Południowa światowym liderem w zakresie łączności 5G. W Europie króluje Szwajcaria

W tej chwili dobrym przykładem mogą być smartfony, przy czym telefony obsługujące 5G stanowią tylko ułamek całego rynku, pomimo ogromnego wzrostu dostaw w ostatnich miesiącach. Warto wspomnieć, że w Korei Południowej istnieje 5,88 miliona urządzeń obsługujących 5G, co daje około 10 procent z całego sprzętu dostępnego we wspomnianym kraju. 5G jest rozwijany również w Polsce, aczkolwiek wykluczenie Huawei z budowy infrastruktury opóźniłoby prace w skali uniemożliwiającej osiągnięcie 10,2 mld euro korzyści gospodarczych, jakie polski rząd prognozował na lata 2020-2025. Matthew Howett, założyciel i główny analityk Assembly Research stwierdził, że taka decyzja miałaby daleko idący wpływ na całą naszą gospodarkę, która nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek opóźnienia związane z wdrażaniem 5G. Potencjalne zakwalifikowanie chińskiego giganta jako „dostawcy wysokiego ryzyka” oznacza konieczność wymiany przez operatorów posiadanego sprzętu.

Jeśli chodzi o 5G standard jest obsługiwanych przez coraz więcej urządzeń i w jego przypadku liczba użytkowników podwoiła, dzięki czemu korzysta z niego 137,7 mln ludzi (1,5 procent w globalnej skali rynku telefonii komórkowej). Analitycy przewidują, że do końca 2025 roku liczba użytkowników korzystających z mobilnej sieci na całym świecie dobije do blisko 10,3 miliarda. Oczekuje się, że LTE zwiększy udziały w rynku technologii pod koniec przyszłego roku (63,3 procent), a szczytową liczbę użytkowników (6,07 mld użytkowników) osiągnie wraz z końcówką 2022 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Korea Południowa światowym liderem w zakresie łączności 5G. W Europie króluje Szwajcaria

 0