Korzystacie z RAM-u z podświetleniem? Uważajcie na swoje karty graficzne

Korzystacie z RAM-u z podświetleniem? Uważajcie na swoje karty graficzne

Jak zauważyło VideoCardz, dwóch użytkowników Reddita w krótkim czasie podzieliło się podobnymi historiami o nietypowym problemie, który dotyczy ich kart graficznych GeForce RTX. Na backplate'ach grafik od MSI i Gigabyte wypalił się bowiem specyficzny wzór odpowiadający emisji światła z podświetlanych pamięci.

Powszechnie wiadomo, że pamięć jest jednym z najpopularniejszych komponentów wykorzystujących jasne podświetlenie RGB. Nowoczesne moduły obsługują także różnorodne animacje obejmujące szerokie spektrum efektów. Za zapewnienie bezpieczeństwa takiej funkcji odpowiada producent pamięci, ale powszechnie wiadomo, że niektóre diody mogą emitować światło UV, co w połączeniu z niskiej jakości materiałem lub farbą na backplacie może skutkować wypaleniem farby. Diody sprzedawane w krajach rozwiniętych z reguły nie emitują światła UV. Jednakże lampy o wysokim CRI (Color Rendering Index) mogą generować światło w widmie ultrafioletowym w paśmie od 375 do 400 nm.

Na backplate'ach grafik od MSI i Gigabyte wypalił się specyficzny wzór odpowiadający emisji światła z podświetlanych pamięci.

backplate
 

Nie ma pewności, czy backplate karty graficznej został wypalony przez światło UV, czy przez ciepło wytwarzane przez te diody. Wydaje się jednak, że gdyby przyczyną był ten drugi przypadek, problem byłby bardziej powszechny i ​​prawdopodobnie częstszy w przypadku innych źródeł ciepła, takich jak dyski SSD o wysokiej wydajności, które jak powszechnie wiadomo, mocno nagrzewają się pod obciążeniem.

backplate
 


Dotychczasowe przypadki w sieci obejmują karty graficzne MSI GeForce RTX 3080 (dwóch użytkowników) i Gigabyte GeForce RTX 4080. Jest też użytkownik, który pokazał model GeForce GTX 1080 Ti z podobnym problemem sprzed pięciu lat. Jeden z użytkowników wymienił kartę graficzną i zauważył podobny wypalony wzór na nowym GPU, co zdaje się potwierdzać, że przyczyną jest podświetlenie pamięci. Będziemy przyglądać się tej sprawie i informować was o ustaleniach na bieżąco.

backplate
 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Korzystacie z RAM-u z podświetleniem? Uważajcie na swoje karty graficzne

 0