Które HDD są najtrwalsze? Backblaze publikuje statystyki dysków za rok 2018

Które HDD są najtrwalsze? Backblaze publikuje statystyki dysków za rok 2018

Backblaze opublikowało swój coroczny raport zawierający sporo ciekawych informacji statystycznych o twardych dyskach. Materiał pokazuje jakie dyski i w jakiej ilości wykorzystuje ten dostawca usług w chmurze, jak często dyski ulegały awarii i jak usterki wyglądają na tle lat ubiegłych. Raport pokazuje również obecne trendy w przemyśle napędów HDD i lepszą dostępność dysków o większych pojemnościach. Już na wstępie widać, że raport jest dość optymistyczny - roczne awarie w każdej kategorii dysków spadają ilościowo. Backblaze podkreśla, że 1,95 procenta wszystkich ich dysków uległo awarii w 2016 roku, 1,77 procenta w 2017 i 1,25 procenta w roku ubiegłym. Statystyki awarii dostarczane przez wielkie serwerownie są dobrym źródłem informacji na temat trwałości i kultury pracy dysków twardych i choć w zdecydowanej większości dane te dotyczą dysków serwerowych, to mogą być w pewien sposób wskaźnikiem ogólnej jakości producenta.

Backblaze kolejny raz dostarcza ciekawych informacji na temat awaryjności dysków twardych.

Liczby dostarczone przez firmę pokazują, że w roku ubiegłym wykorzystywano 104778 twardych dysków. Korzystano z 15 modeli dostarczanych przez najbardziej popularnych producentów jak: HGST, Seagate, Toshiba oraz Western Digital. Z całego testu wykluczono 176 konstrukcji, ponieważ firma nie wykorzystuje w ich przypadku przynajmniej 45 sztuk tego samego modelu. Widać znaczną różnicę w ilości awarii pomiędzy nowymi 12 TB i 14 TB dyskami, które firma zaczęła wykorzystywać w minionym roku, a innymi modelami. Może to być spowodowane problemami z tak specyficznym produktem, jak również może oznaczać, że Backblaze nie znalazło sposobu na poprawą integrację tych napędów. Doskonale wzrost awarii widać na przykładzie dysków Toshiba, gdzie modele 5 TB MD04ABA500V nie miały żadnej awarii, w przeciwieństwie do 14 TB MG07ACA14TA.

 

Porównując rok 2018 do lat wcześniejszych widać, że średnia wielkość dysków wzrosła z 4,5 TB do 7,7 TB w ciągu dwóch lat. W tym samym okresie nie uległ awarii ani jeden z 45 dysków Toshiby o pojemności 5 TB (jest ich jednak mniej niż innych modeli, więc i szanse awarii sporo mniejsze). Na przestrzeni dwóch lat z dobrej strony pokazały się również dyski Seagate o pojemności 10 TB (model: ST10000NM0086), a ich roczny współczynnik awarii wyniósł zaledwie 0,33 procenta - a dysków tych Backblaze posiada aż 1220. Warto odnotować niemal zupełny brak produktów Western Digital. Firma w 2018 roku zrezygnowała ze starych już egzemplarzy o pojemności 4 TB i nie zdecydowała się ponownie na tę firmę. Powód jest bardzo prosty - cena dysków nie przekładała się ani na większą wydajność, ani trwałość urządzeń.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Które HDD są najtrwalsze? Backblaze publikuje statystyki dysków za rok 2018

 0