Kupił nowy i9-13900K, oskalpował a tam... sam sylikon

Kupił nowy i9-13900K, oskalpował a tam... sam sylikon

O tak nietypowej wadzie procesora chyba nikt by nawet nie pomyślał. W ręce jednego z konsumentów trafił "wyjątkowy" egzemplarz Intel Core i9-13900K. CPU niestety nie zadziałało i nic dziwnego, bo wewnątrz brakowało krzemowego rdzenia.

Intel Core i9-13900K bez rdzenia

Z bardzo nietypową sytuacją spotkał się jeden z klientów sklepu BestBuy, który postanowił nabyć flagowy procesor Intela 13. generacji. W jego ręce trafił wyjątkowy na swój sposób model Core i9-13900K. Co w nim takiego niezwykłego? A no niestety to, że nie działa, a konkretniej to dlaczego nie działa. Według źródła, którym w tym przypadku jest @hkepcmedia, klient zauważył, że CPU wygląda dziwnie. Znacznie dziwniejsze było jednak to, co znajdowało się w środku.

Ku zdziwieniu, wewnątrz nie odnalazł nic oprócz wielkiej plamy czarnego silikonu, który powinien pokrywać CPU tylko na krawędziach gdzie płytka drukowana łączy się z IHS.

Po odnotowaniu, że procesor nie działa, klient postanowił, że sprawdzi na własną rękę co dzieje się w środku, tuż pod rozpraszaczem ciepła. Ku zdziwieniu, wewnątrz nie odnalazł nic oprócz wielkiej plamy czarnego silikonu, który powinien pokrywać CPU tylko na krawędziach gdzie płytka drukowana łączy się z IHS. Co jeszcze dziwniejsze, pod silikonem na środku układu nie było krzemowego rdzenia. Sami chyba przyznacie, że to bardzo dziwne.

Błąd w fabryce Intela? Możliwe, ale niekoniecznie

Przeanalizujmy jednak kilka kwestii tego zdarzenia. Według HKEPC, omawiany Core i9-13900K był nowy i w pudełku, a co więcej pochodził ze sklepu. Gdyby był kupiony z drugiej ręki moglibyśmy podejrzewać, że doszło do oszustwa. Tutaj sprawa jest znacznie bardziej niejasna. Pierwszym co przychodzi do głowy jest błąd w fabryce Intela. Jest to jednocześnie chyba najbardziej prawdopodobna opcja, bo to właśnie tam krzemowe rdzenie są montowane na płytkach drukowanych, a całość spaja się z rozpraszaczem ciepła. Być może w jakiś sposób nie zadziałała jednocześnie linia produkcyjna i kontrola jakości. Przy takiej skali produkcji błąd może zdarzyć się nawet przy wyśrubowanych standardach.

Krzemowy rdzeń CPU nie jest też przecież czymś, co można z łatwością oddzielić od reszty. Z drugiej strony dość podejrzane jest to, że klient nie zwrócił tego egzemplarza tylko postanowił go oskalpować, przez co mógłby w ogóle stracić gwarancję. Poza tym HKEPC pisze, że oryginalnym źródłem tych zdjęć oraz informacji jest Reddit, a dokładniej, że ktoś opublikował je ponownie na ich Facebookowej grupie. Nie można zatem od razu stwierdzić, że to Intel popełnił gdzieś błąd. Niemniej jednak zdjęcie przedstawiające oskalpowany CPU wygląda bardzo wiarygodnie, tak jakby procesor rzeczywiście wyszedł w takim stanie z fabryki. Radzimy mimo wszystko traktować te doniesienia jako ciekawostkę. W tym przypadku Intel inside nabiera nowego znaczenia. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kupił nowy i9-13900K, oskalpował a tam... sam sylikon

 0