Kupujcie dyski SSD. Ceny pamięci NAND flash mocno zdrożeją

Kupujcie dyski SSD. Ceny pamięci NAND flash mocno zdrożeją

Jeśli przymierzacie się do zakupu dysku SSD, to nie powinniście dłużej zwlekać. Z nowych doniesień wynika, że ​​Samsung, największy na świecie producent pamięci dla nośników półprzewodnikowych, chce podnieść cenę hurtową swoich pamięci flash NAND nawet o 20% kwartalnie przez co najmniej dwa kolejne kwartały.

Nadpodaż pamięci DRAM i NAND w Korei Południowej w tym roku spowodowała od stycznia spadek cen dysków SSD o ponad 30%. W kwietniu Samsung potwierdził, że przygotowuje się do zmniejszenia produkcji chipów w nadziei, że zapobiegnie to dalszemu spadkowi cen. Aby zaradzić nadmiarowi chipów, w trzecim kwartale firma ograniczyła jeszcze bardziej produkcję.

Samsung podniósł już w tym kwartale ceny hurtowe swoich chipów NAND o 10–20%

W zeszłym miesiącu Samsung podał w swoim kwartalnym raporcie finansowym, że zaobserwował oznaki ożywienia na rynku NAND flash w miarę stabilizacji popytu i wprowadzania przez klientów nowych produktów. W związku z tym oczekuje, że w nadchodzących miesiącach działalność firmy w zakresie pamięci będzie się stale poprawiać.

NAND Flash. Dyski SSD będą droższe

W październiku usłyszeliśmy również, że analitycy i producenci zaczęli zgłaszać rosnące przychody w związku ze zwiększeniem dostaw pamięci DRAM i NAND w trzecim kwartale 2023 r., co było odpowiedzią na większy popyt. To sugerowało, że ceny pamięci masowej i pamięci wkrótce wzrosną.

Trendforce, firma analityczna zajmująca się badaniem rynku pamięci, podaje, że Samsung podniósł już w tym kwartale ceny hurtowe swoich chipów NAND o 10–20%, co może doprowadzić do wzrostu cen dysków SSD dla konsumentów w zakresie 5–13% do końca roku. Trendforce wierzy, że Samsung będzie w dalszym ciągu zwiększał cenę hurtową o 20% kwartalnie przez co najmniej kolejne dwa kwartały, co oznacza, że ​​do połowy 2024 r. producenci dysków mogą płacić nawet o 44% więcej. Konsumenci nie powinni obawiać się tak dużych wzrostów za SSD, jednak nadal spodziewać należy się wzrostu cen o około 15%.

Bycie największym producentem pamięci flash oznacza, że za Samsungiem podążają inne firmy, w związku z czym możemy spodziewać się, że rywale koreańskiego giganta, z których większość również ograniczyła produkcję na początku tego roku, także zaczną podnosić ceny hurtowe. Jeśli więc myślicie o zakupie dysku SSD, prawdopodobnie rozsądniej będzie kupić go już teraz.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kupujcie dyski SSD. Ceny pamięci NAND flash mocno zdrożeją

 0