Kwietniowa aktualizacja do Windows 10 pozwoli blokować aplikacje Win32

Kwietniowa aktualizacja do Windows 10 pozwoli blokować aplikacje Win32

Zapowiedziana na kwiecień duża aktualizacja Windows 10, Creators Update, ma zawierać liczne poprawki i usprawnienia. Jedną z nowości będzie funkcja blokowania aplikacji spoza oficjalnego sklepiku Microsoft. 

Zacznijmy od podstaw. Windows 10 udostępnia dwie główne bazy programistyczne, w których pracować mogą zainstalowane aplikacje - Win32 oraz Universal Windows Platform (UWP). Pierwsza z nich stanowi podstawę lwiej części oprogramowania, natomiast druga wykorzystywana jest wyłącznie na potrzeby zaszytego w systemie sklepu Microsoft Store. Jak twierdzi Microsoft, Win32 jest środowiskiem kompletnie wyjętym spod kontroli, a przez to niebezpiecznym dla końcowego użytkownika, który wraz z aplikacją może (nieświadomie) zainstalować ogromną porcję złośliwego kodu. Dlatego też wraz z kwietniową aktualizacją Creators Update "okienka" zyskają możliwość całkowitego zablokowania instalacji programów Win32. 

Microsoft uważa aplikacje Win32 za potencjalnie niebezpieczne i chce umożliwić administratorom blokowanie ich instalacji. 

Oczywiście działanie funkcji ma być w pełni zależne od administratora systemu, który będzie mógł w każdej chwili podjąć decyzję o jej włączeniu lub wyłączeniu. Tym sposobem korporacja chce uszczelnić kontrolę nad urządzeniami w biurach, gdzie dziesiątki potencjalnie niedoświadczonych użytkowników mogą narobić problemów poprzez instalację przypadkowego software'u. Instancja z aktywną blokadą Win32 nie dopuści do odpalenia takowej aplikacji i wyświetli na ekranie stosowne powiadomienie. Dla jasności - domyślnie baza programistyczna Win32, podobnie jak teraz, pozostanie odblokowana. Nowa funkcja stanowi wyłącznie rozwiązanie opcjonalne o działaniu w pełni zależnym od woli administratora systemu. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kwietniowa aktualizacja do Windows 10 pozwoli blokować aplikacje Win32

 0