Łącze szerokopasmowe z... mokrego sznurka. To nie żart

Łącze szerokopasmowe z... mokrego sznurka. To nie żart

Inżynierowie z małej, brytyjskiej firmy zajmującej się dostarczaniem internetu dokonali dość niezwykłego odkrycia. Udało im się z sukcesem dokonać szerokopasmowej transmisji danych z użyciem mokrego sznurka o długości dwóch metrów.

Połączenie osiągnęło maksymalną prędkość przesyłu wynoszącą 3,5 Mbps, zgodnie z oświadczeniem przeprowadzających eksperyment, którego głównym, a właściwie jedynym założeniem było sprawdzenie, czy coś takiego jest w ogóle możliwe. Firma niestety nie wierzy, by ich odkrycie znalazło jakiekolwiek zastosowanie. "Aby być szczerym, to wszystko było z początku żartem, odrobiną rozrywki, którą jeden z naszych techników postanowił sprawdzić - mamy wyposażenie, którym mogliśmy przeprowadzać eksperymenty w biurze, wiec czemu nie? - powiedział  Adrian Kennard, szef firmy w jednym z wywiadów - "Niestety nie ma to żadnego komercyjnego potencjału i jesteśmy tego świadomi".

Często żart jest świetną motywacją do eksperymentów. No bo w końcu: "co, ja tego nie zrobię?" ;)

"Jednakże to co ten eksperyment pokazuje, jest to jak adaptacyjne jest ADSL. To może być ważne w kontekście uszkodzonych linii ze złymi (albo nawet rozłączonymi) stykami, które jednak wciąż dostarczają jakiś poziom usług szerokopasmowych" - dodał Adrian Kennard. Asymetryczna cyfrowa linia abonencka (ADSL) jest używana w niemal połowie lokali w Anglii. Działa ona na zasadzie wykorzystania jednej linii do przesyłania rozmów głosowych oraz pakietów danych, które są rozdzielane przez odpowiednie filtry. Sznur użyty w eksperymencie początkowo zanurzono w słonej wodzie, którą wybrano ponieważ roztwór soli jest dobrym przewodnikiem elektrycznym. Profesor Jim Al-Khalili z wydziału fizyki Uniwersytetu Surrey wyjaśnił jak to działa: "Pomimo że mokry sznurek nie jest oczywiście tak dobrym przewodnikiem elektryczności jak miedziany drut, to tak prawdę mówiąc tu nie chodzi o przepływ prądu. Tutaj przewód działa jako falowód transmitujący falę elektromagnetyczną. A ponieważ sygnał szerokopasmowy w tym przypadku jest wysokiej częstotliwości, to nie ma znaczenia co jest materiałem".

Aktualizacja: W newsie błędnie opisano sól jako przewodnik. Oczywiście chodziło o roztwór soli. Dziękujemy za czujność i zgłoszenie :)

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Łącze szerokopasmowe z... mokrego sznurka. To nie żart

 0