Laptopowy GeForce RTX 2080 Super Max-Q dostrzeżony w Geekbench

Laptopowy GeForce RTX 2080 Super Max-Q dostrzeżony w Geekbench

Co prawda kupując gamingowego laptopa możemy zdecydować się na pełnoprawne desktopowe GPU, ale przeważnie w takim przypadku musimy liczyć się z problemami z chłodzeniem i błyskawicznym drenażem baterii. Dlatego też NVIDIA wprowadziła do swojej oferty warianty Max-Q swoich układów graficznych, które mają eliminować te problemy. Są to w gruncie rzeczy standardowe desktopowe GPU, ale w niskonapięciowej wersji z obniżonymi zegarami, przez co lepiej sprawdzają się w smukłych notebookach dla graczy. Jak na razie topowym modelem w ramach tej serii jest GeForce RTX 2080 Max-Q, ale wygląda na to, że wkrótce ulegnie to zmianie, ponieważ na horyzoncie pojawił się już GeForce RTX 2080 Super Max-Q.

Na horyzoncie pojawił się już GeForce RTX 2080 Super Max-Q, czyli nowy flagowy GeForce w niskonapięciowej wersji dla laptopów.

Takowa karta graficzna pojawiła się już w laptopie, który zanotowany został w bazie danych popularnego benchmarku Geekbench, co dostrzeżone zostało przez niezastąpionego w tym aspekcie użytkownika Twittera znanego jako Apisak. Sam wpis nie zdradza jednak niestety zbyt wielu szczegółów, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia z wariantami Max-Q, wiemy czego się spodziewać. Co ciekawe, GeForce RTX 2080 Super Max-Q sparowany został w tym przypadku z niewypuszczonym jeszcze procesorem Intel Core i9-10980HK, co sugerować może, że producenci laptopów szykują się do kompleksowego odświeżenia specyfikacji swoich produktów, a przynajmniej high-endowych modeli. Nie wiemy jednak w tym przypadku, z produktem jakiego producenta mamy tu do czynienia.       

Niemniej wiadomo, że RTX 2080 Super Max-Q oferować będzie 48 jednostek obliczeniowych, podobnie jak desktopowy RTX 2080 Super, co przełoży się na 3072 rdzenie CUDA. Maksymalna odnotowana częstotliwość wersji Max-Q wynosi tu 1,23 GHz, ale prędkość ta może jeszcze ulec zmianie. GPU posiadać będzie także 8 GB pamięci GDDR6 obsługiwane przez 256-bitową szynę, ale nie znamy taktowania VRAM (to może być nieco niższe niż w stacjonarnych kartach z tej serii, tak jak ma to miejsce w przypadku modelu RTX 2080 Max-Q). Oczekiwać możemy także wszystkich 48 rdzeni RT, dedykowanych ray tracingowi. Zapewne wydajność tej karty graficznej będzie niższa niż stacjonarnego wariantu, ale wyższa niż w mobilnym RTX 2080. Trzeba jednak pamiętać, że kwestia ta jest w dużej mierze zależna od konkretnych laptopów i tego, jak radzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Laptopowy GeForce RTX 2080 Super Max-Q dostrzeżony w Geekbench

 0