Laptopowy GeForce RTX 4090 po OC wydajniejszy od stacjonarnego GeForce RTX 3090 Ti

Laptopowy GeForce RTX 4090 po OC wydajniejszy od stacjonarnego GeForce RTX 3090 Ti

Już pierwsze testy laptopów wyposażonych w kartę graficzną GeForce RTX 4090 wskazywały na bardzo duży potencjał tego mobilnego GPU, ale okazuje się, że z lekką pomocą laptopa grafika może wyprzedzić stacjonarnego GeForce'a RTX 3090 Ti w teście 3DMark Time Spy.

Użytkownik Reddita o nazwie u/Kelzs nabył niedawno laptop Razer Blade 18, który wyposażony jest w topową kartę graficzną NVIDII z rodziny Ada Lovelace, czyli GeForce RTX 4090. Jest to flagowe GPU, a zarazem najwydajniejsza karta graficzna do laptopów dostępna na rynku. Razer Blade 18 to z kolei notebook klasy DTR, czyli maszyna, która jest w stanie zastąpić nam stacjonarne rozwiązania. Cena tego potwora zaczyna się jednak od bagatela 4500 USD, czyli przeszło 20 tys. zł. 

Kelzs użył programu MSI Afterburner do podkręcenia GPU o +250 MHz i pozostawił fabryczne prędkości pamięci.

1

Warto jednak podkreślić, że chociaż laptopowy GeForce RTX 4090 ma taką samą nazwę jak karta graficzna do komputerów stacjonarnych, są to zgoła odmienne grafiki. W rzeczywistości mobilnemu GeForce RTX 4090 bliżej do stacjonarnego GeForce'a RTX 4080 pod względem specyfikacji, ale z obniżonymi zegarami i niższym limitem mocy (TGP). Niestety NVIDIA od dwóch generacji powróciła do większego zróżnicowania mobilnych i desktopowych GPU, jednocześnie zachowując takie same nazwy tych kart, co prowadzić może do zamieszania. 

Niemniej jednak karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090 do laptopów jest nadal niezwykle wydajnym gamingowym GPU. Jeśli porównamy wydajność podkręconego mobilnego GeForce'a RTX 4090 w 3DMark Time Spy, to wyprzedza on stacjonarnego GeForce'a RTX 3090 Ti, który jeszcze rok temu był flagową i najwydajniejszą kartą graficzną NVIDII dla graczy. Robi to tym większe wrażenie, że laptopowy RTX 4090 jest ograniczony limitem mocy 175 W, podczas gdy GeForce RTX 3090 Ti może zużywać od 450 do 500 W w tym benchmarku. Topowa mobilna karta jest jednak nieco słabsza niż stacjonarny GeForce RTX 4070 Ti, ale tutaj również wskazać trzeba, że ta druga pobiera ok. 250 W.

Kelzs użył programu MSI Afterburner do podkręcenia GPU o +250 MHz i pozostawił fabryczne prędkości pamięci. Co prawdo CPU odczuwało skutki throttlingu termicznego, ale chłodzenie GPU okazało się na tyle efektywne, by grafika mogła uzyskać wynik lepszy od RTX 3090 Ti. To potwierdza tylko ogromne możliwości architektury Ada Lovelace również w segmencie mobilnym. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Laptopowy GeForce RTX 4090 po OC wydajniejszy od stacjonarnego GeForce RTX 3090 Ti

 0