Laptopowy Radeon RX 5600M przetestowany. Wydajność na poziomie RTX 2060

Laptopowy Radeon RX 5600M przetestowany. Wydajność na poziomie RTX 2060

Rozpoczynający się właśnie nowy rok będzie niewątpliwie bardzo ciekawy dla AMD i klientów firmy, w szczególności jeśli chodzi o nowe CPU i GPU. Od jakiegoś czasu wiemy bowiem, że Czerwoni pracują na tzw. „Dużym Navi”, które zapewni sprzętowe wsparcie dla technologii ray tracingu, a firma atakuje także średnią półkę i to nie tylko w desktopowym segmencie, ale i mobilnym. Tym samym wkrótce doczekać mamy się premiery karty graficznej Radeon RX 5600 XT dla komputerów stacjonarnych, ale również Radeon RX 5600M dla gamingowych laptopów. W ostatnich dniach nie brakowało przecieków na temat tego pierwszego produktu, a jeden z partnerów AMD (ASRock) wyszedł nawet przed szereg i opublikował na swojej stronie pełną specyfikację produktu. Jeśli zaś chodzi o nową kartę dla notebooków, jeden z użytkowników Twittera (niejaki "_rogame") dostrzegł pojawienie się Radeona RX 5600M w bazie danych popularnego benchmarku.

Domniemana karta graficzna Radeon RX 5600M uzyskała w 3DMarku bardzo zbliżony rezultat do laptopowego GeForce'a RTX 2060.

Mowa tu o 3DMarku, w którym przetestowany został laptop z niezapowiedzianym jeszcze procesorem Ryzen 7 4800H (APU z rodziny Renoir). Układ ten sparowany został właśnie z domniemanym Radeonem RX 5600M. Co warto podkreślić, wpis nie podaje nazwy karty, określając ją jedynie jako „Generic VGA”, ale ujawnia obecność 6 GB pamięci GDDR6. Jest to o tyle istotna wskazówka, że AMD nie posiada jeszcze w swojej ofercie układu Navi z 6 GB pamięci GDDR6 i właśnie Radeon RX 5600 XT oferować ma taką pojemność VRAM. Benchmark porównuje nieznanego laptopa z modelem wyposażonym w procesor Intel Core i9-9980H i kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060 i zdaje się, że chodzi tu o pełną wersję tego GPU Zielonych, a nie niskonapięciowy wariant Max-Q.        

Jeśli spojrzycie na wynik graficzny w teście Firestrike, dostrzeżecie, że oba GPU uzyskały bardzo zbliżone rezultaty i GeForce RTX 2060 okazał się jedynie minimalnie lepszy (14812 pkt. vs 14609 pkt.). Na chwilę obecną przestrzegamy jednak przez wyciąganiem pochopnych wniosków, ponieważ nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów na temat Radeona RX 5600M, a nie mamy nawet pewności, czy to właśnie ta grafika została tu przetestowana. Co więcej, ostateczne szlify i sterowniki mogą jeszcze sporo tu zmienić. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli rzeczywiście wydajność Radeona RX 5600M okaże się być zbliżona do GeForce’a RTX 2060, a cena laptopów wyposażonych w komponenty AMD będzie atrakcyjna, to w końcu modele bazujące na rozwiązaniach czerwonej ekipy nabiorą rozpędu i staną się zdecydowanie bardziej popularne. Obecnie bowiem takowych jest bardzo niewiele i nie cieszą się one zbyt dużym wzięciem.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Laptopowy Radeon RX 5600M przetestowany. Wydajność na poziomie RTX 2060

 0