Smartfony wypierają tanie laptopy oraz komputery stacjonarne

Smartfony wypierają tanie laptopy oraz komputery stacjonarne

W ostatnim czasie sprzedaż tanich komputerów PC i laptopów spadła na rzecz smartfonów. Bardziej stratne są komputery stacjonarne, mniejszy spadek sprzedaży odnotowują notebooki. Ludzie częściej wybierają smartfony, które dzięki coraz większemu zaawansowaniu technologicznemu stają się wygodniejszym rozwiązaniem niż laptop o słabej konfiguracji. Ponadto rozwój technologii mobilnych sprawia, że smartfony stają się naszym małym centrum rozrywki. Dziwne? Nie, bo wiele osób w domu, szkole czy pracy do takich celów jak przeglądanie internetu, Facebooka, zrobienie zakupów w sklepach internetowych czy serwisach aukcyjnych woli skorzystać z telefonu niż włączać laptopa. Smartfon zawsze mamy przy sobie i możemy go użyć w dowolnym momencie. Z danych GfK wynika, iż obecnie o ok. 20% wzrosła sprzedaż smartfonów w cenie przekraczającej 500 euro, więc temat nie dotyczy tylko tańszych modeli telefonów.

Ludzie częściej wybierają smartfony, które dzięki coraz większemu zaawansowaniu technologicznemu stają się wygodniejszym rozwiązaniem niż laptop.

Jest to suma takich innowacji jak ergonomia, czyli stosowanie mniejszych ramek, dzięki czemu w obudowie o tych samych wymiarach można wykorzystać większy ekran czy aspekty bezpieczeństwa w postaci wszechobecnych skanerów linii papilarnych czy identyfikacji po rysach twarzy czy tęczówkach oka. Nie można też pominąć takich kwestii, jak więcej pamięci operacyjnej RAM, szybsze wielordzeniowe procesory czy większe rozdzielczości ekranów. Wg statystyk w pierwszej połowie 2018 roku sprzedano 693,5 mln smartfonów. Oczywiście dane dotyczą całego globu. Generalnie smartfony mają dwojaki wpływ na rynek komputerów. Z jednej strony wypierają tanie laptopy, a z drugiej wymuszają, by producenci serwowali nam nie tyle wydajne konstrukcje, ale takie o ciekawym wyglądzie z podświetlaną klawiaturą czy ekranem w rozdzielczości 4K.

W Polsce na razie nadal sprzedają się najtańsze, a zarazem najprostsze laptopy. Jednakże trend ten się powoli zmienia, co ciekawe nie w smartfony, a w te bardziej zaawansowane komputery. Drugą kategorią są droższe gamingowe laptopy czy komputery PC. Częściej zwracamy uwagę na obecność szybkiego nośnika SSD i większą pojemność pamięci operacyjnej RAM. Ponadto chętniej sięgamy po wydajne komponenty, wg danych jednego z popularnych rodzimych sklepów, najczęściej wybieranym procesorem jest 6-rdzeniowy Intel Core i5 8400 oraz karta graficzna NVIDIA GTX 1060. Warto wspomnieć, iż dyski SSD w dużym stopniu przyczyniły się do zwiększenia sprzedaży laptopów. Na pewno spotkaliście się z sytuacją zamulonego laptopa z systemem Windows 10, który po dokupieniu nośnika półprzewodnikowego otrzymał nowe, lepsze życie. Wy także wolicie kupić smartfona niż taniego lapka? A może zbierać pieniądze na wydajny gamingowy komputer podświetlony diodami RGB?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Smartfony wypierają tanie laptopy oraz komputery stacjonarne

 0