Legendarny 3Dfx Voodoo 5 6000 trafił na eBaya. Cena zwala z nóg

Legendarny 3Dfx Voodoo 5 6000 trafił na eBaya. Cena zwala z nóg

3Dfx było pionierem w dziedzinie grafiki komputerowej. Amerykańska firma rozpoczęła działalność w połowie lat 90., produkując sprzęt do automatów do gier, ale największą sławę zyskała dzięki kultowym akceleratorom i kartom graficznym Voodoo dedykowanym PC.

Pierwsze karty 3Dfx Voodoo pojawiły się pod koniec 1996 roku, ale ich kariera nie trwała zbyt długo, bo zaledwie pięć lat później NVIDIA przejęła większość aktywów firmy. W rezultacie kilka opracowywanych produktów 3Dfx nigdy nie trafiło na rynek, w tym legendarny Voodoo 5 6000 - krążą jednak pogłoski, że do celów testowych wyprodukowano ok. 1000 egzemplarzy. Od czasu do czasu te karty pojawiają się na platformach handlowych/aukcyjnych, chociaż z biegiem czasu staje się to rzadsze.

W serwisie eBay pojawiła się aukcja karty Voodoo 5 6000 od renomowanego sprzedawcy i osiąga zawrotną cenę. 

Legendarny 3Dfx Voodoo 5 6000 trafił na eBaya. Cena zwala z nóg

Jeśli jednak jesteście kolekcjonerami i od dłuższego czasu szukacie tego niezwykle pożądanego modelu do swojej kolekcji, to mamy dla Was dobrą wiadomość. W serwisie eBay pojawiła się bowiem aukcja karty Voodoo 5 6000 od renomowanego sprzedawcy i macie jeszcze niecałe sześć dni na jej wylicytowanie, ale chętnych nie brakuje. 

Legendarny 3Dfx Voodoo 5 6000 trafił na eBaya. Cena zwala z nóg

Z opisu wynika, że karta została przerobiona przez byłego inżyniera 3Dfx Hanka Semeneca i jest w pełni stabilna przy 8X FSAA. Wygląda na to, że mamy do czynienia z jednym z późniejszych prototypów 6K, a zatem pozbawionym wielu błędów występujących we wcześniejszych wersjach. 

Voodoo 5 6000 do dziś pozostaje obiektem zachwytów wielu entuzjastów. Ta potężna karta zawiera cztery procesory VSA-100 (każdy z własnym chłodzeniem) i łącznie 128 MB pamięci. Zdobycie tego kawałka historii nie będzie jednak łatwe. W chwili pisania tego tekstu aukcja zgromadziła prawie 60 ofert, a obecna najwyższa oferta wynosi 13 100 USD, co w przeliczeniu na złotówki daje blisko 57 500 zł. 

Zwycięzca będzie musiał podjąć trudną decyzję: zaryzykować wszystko i wykorzystać kartę zgodnie z jej przeznaczeniem czy po prostu podziwiać ją stojącą na półce.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Legendarny 3Dfx Voodoo 5 6000 trafił na eBaya. Cena zwala z nóg

 0