Lenovo prezentuje pierwszy laptop ze składanym ekranem

Lenovo prezentuje pierwszy laptop ze składanym ekranem

Składane smartfony z elastycznymi wyświetlaczami zdają się stanowić kolejny duży krok w ewolucji urządzeń mobilnych, choć jak pokazuje sytuacja Galaxy Fold od Samsunga, nie należy się spieszyć z tego typu innowacjami (miejmy nadzieję, że Huawei Mate X lepiej wypadnie w trakcie testów). Od jakiegoś czasu mówi się też, że moda na składane konstrukcje obejmie także laptopy, a Intel ujawnił nawet, że bada możliwości jakie daje taka technologia i jej potencjał. Lenovo jednak nie zamierza oglądać się na innych i właśnie zaprezentowało prototyp pierwszego notebooka z elastycznym ekranem składanym na pół. Gotowe urządzenie trafi na rynek już w przyszłym roku i choć nie znamy dokładnej daty premiery, to mimo wszystko wydaje się to nieodległą perspektywą. Chińczycy nie ujawnili jeszcze nazwy tego produktu, ale wiadomo, że należeć będzie ono do rodziny ThinkPad X1, czyli flagowej serii.

Lenovo właśnie zaprezentowało prototyp pierwszego notebooka z elastycznym ekranem składanym na pół.

Oczywiście najważniejszym aspektem tego nietypowego sprzętu jest jego wyświetlacz. W tym przypadku Lenovo posłużyło się 13,3-calowym panelem OLED o rozdzielczości 2K (ten produkowany jest przez firmę LG Display) i proporcjach 4:3. Kiedy ekran zostanie złożony na pół mierzy 9,6 cala długości. Wiadomo również, że całość działać będzie pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10, a sercem urządzenia zostanie procesor Intela (nie podano jeszcze jaki model, co jest logiczne, biorąc pod uwagę dość odległą premierę). Znajdziemy tu także dwa porty USB typu C, kamerkę na podczerwień ze wsparciem dla Windows Hello, głośniki stereo, rysik od Wacom oraz mechaniczną klawiaturę Bluetooth. Lenovo podaje ponadto, że komputer wytrzyma na jednym ładowaniu cały dzień pracy.

Lenovo prezentuje pierwszy laptop ze składanym ekranem

Notebook (czy może raczej tablet, biorąc pod uwagę brak zintegrowanej klawiatury), opracowywany był przez producenta przez przeszło 3 lata, czego owocem jest m.in. obrotowy zawias, pozwalający zamknąć ekran na pół (wciąż pozostaje tu jednak widoczna przerwa pomiędzy dwoma fragmentami ekranu przy zawiasie), a także ustawić go w kilku praktycznych pozycjach, np. w trybie laptopa, gdzie dolna część ekranu robi za podstawę, na której wyświetlana jest klawiatura naekranowa. Lenovo nie zapomniało jednak także o stopce w tylnej części, pozwalającej ustawić ekran w tradycyjnej pozycji, w momencie kiedy posiłkujemy się klawiaturą Bluetooth. Poza tym, korzystać możemy z wielu innych ustawień, np. trybu tabletu czy ekranu płasko rozłożonego na stole. Dziennikarze, którzy mieli okazję obcować z prototypem, są pozytywnie nastawieni i donoszą, że nie widać tu nawet marszczenia ekranu w miejscu zagięcia (coś z czym nie radzą sobie jeszcze producenci smartfonów), ale z oceną tego elementu lepiej poczekać na premierę. Wygląda więc na to, że elastyczne ekrany mają szansę zrewolucjonizować nie tylko rynek smartfonów, ale i laptopów.  

Lenovo prezentuje pierwszy laptop ze składanym ekranem

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lenovo prezentuje pierwszy laptop ze składanym ekranem

 0