Lenovo ujawnia nowe mobilne procesory Intela z serii 9000

Lenovo ujawnia nowe mobilne procesory Intela z serii 9000

Do sieci wyciekła karta produktowa nowego laptopa Lenovo IdeaPad S530-13IWL, która zawiera pełną specyfikację urządzenia, w tym najbardziej interesujący element, czyli nowe mobilne procesory Intela z serii 9000 (choć trzeba podkreślić, że te nie należą do 9. generacji), bazujące na architekturze Whiskey Lake. Pierwsze CPU Intela z serii 9000 zadebiutowały na rynku w ubiegłym miesiącu, ale jedynie dla platform stacjonarnych, a Niebiescy jak na razie milczą na temat nowości dedykowanych notebookom. Choć dokument Lenovo nie ujawnia zbyt wielu szczegółów, to jednak potwierdza nazwy nowych układów mobilnych, a także obecność nowej architektury (skrót IWL na końcu nazwy laptopa rozwija się jako Intel Whiskey Lake). Jako że mamy do czynienia z niskonapięciowymi CPU z serii U, spodziewać można, się, że ich TDP wynosić będzie 10-15 W, ponieważ Intel w przypadku 14 nm technologii i praktycznie niewiele innej od Skylake architektury, nie jest w stanie uzyskać lepszego rezultatu w tym zakresie.

Lenovo IdeaPad S530-13IWL to laptop, który skonfigurować będzie można z nieujawnionymi jeszcze mobilnymi procesorami Intela.

Lenovo ujawnia nowe mobilne procesory Intela z serii 9000

Warto przypomnieć, że architektura Whiskey Lake zadebiutowała w październiku wraz z układami Core i7 8565U, i5 8265Ui i3 8145U. Nowy laptop typu 2w1 od Lenovo może z kolei być wyposażony w procesory Core: i7-9550U, i7-8565U, i5-9250U, i5-8265U, i3-9130U lub i3-8145U. Co ciekawe jednak, chiński producent w obu przypadkach, czyli modelach z serii 9000 oraz 8000, określa nowe CPU jako 8. generację, co jest o tyle zastanawiające, że dotychczas korzystał z dość prostej nomenklatury, gdzie liczba na początku serii była praktycznie synonimem generacji. Niewykluczone więc, że mamy do czynienia ze zwykłą pomyłką, ale równie prawdopodobne jest, iż jest to intencjonalne i gigant z Santa Clara zamierza wyłamać się z tego schematu. Niestety nie poznaliśmy jeszcze szczegółów dotyczących liczby rdzeni czy częstotliwości taktowania, ale zakładać można, że ta pierwsza nie ulegnie zmianie względem poprzedników, a jeśli chodzi o prędkości, te również powinny być podobne (wciąż mówimy przecież o 14 nm litografii i jedynie odświeżonej architekturze).

Może okazać się także, że mobilne procesory z serii Intel 9000 to nic innego jak zwykły rebranding dotychczasowych modeli Whiskey Lake, choć pojawiają się też głosy, iż możemy mieć do czynienia z pierwszymi układami Comet Lake, co oznaczać mogłoby zwiększenie liczby rdzeni. Ta druga opcja wydaje się miej prawdopodobna, na co wskazuje skrót w nazwie laptopa czy wsadzenie do jednego wora modeli 8000 oraz 9000 i określenie ich 8. generacją. Miejmy jednak nadzieję, że laptopy bazujące na produktach Intela wkrótce rzeczywiście doczekają się prawdziwej 9. generacji CPU. Jeśli zaś chodzi o notebook Lenovo IdeaPad S530-13IWL, to wydaje się, że nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać na jego oficjalną zapowiedź i w najgorszym wypadku ten zostanie ujawniony na początku stycznia na targach CES 2019.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lenovo ujawnia nowe mobilne procesory Intela z serii 9000

 0