Amerykańska firma Epirus przeprowadziła w Camp Atterbury w Indianie pokaz swojego flagowego systemu Leonidas. To broń mikrofalowa dużej mocy zaprojektowana do zwalczania rojów dronów i innych asymetrycznych zagrożeń. Podczas testu najnowsza wersja urządzenia zatrzymała wszystkie 61 maszyn, które wystawiono przeciwko niej. Szczególną uwagę zwrócił moment, w którym jeden impuls Leonidasa unieszkodliwił aż 49 dronów naraz.
Prace nad systemem rozpoczęto w 2022 roku. Najnowsza odsłona oferuje ponad dwukrotnie większy zasięg działania i siłę rażenia niż pierwsze modele. Demonstracja, którą firma określiła mianem przełomowej, pokazała zdolność Leonidasa do prowadzenia walki jeden do wielu. Prezes Epirus, Andy Lowery, nie krył dumy z wyników i mówił o „momencie, który zmienia zasady gry”.
Precyzja i elastyczność
Pokaz nie ograniczył się do spektakularnego finału. Leonidas zaprezentował również możliwość selektywnego namierzania dronów, eliminując wybrane cele bez naruszania innych maszyn znajdujących się w powietrzu. W jednym z segmentów urządzenie strąciło drona w taki sposób, by wylądował w wyznaczonej wcześniej strefie bezpieczeństwa. System poradził sobie także ze scenariuszem, w którym dwa roje dronów nadlatywały z przeciwnych kierunków.
Zainteresowanie wojska i sojuszników
W demonstracji uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Obrony USA, agencji rządowych oraz reprezentanci dziewięciu krajów sojuszniczych. Obecność tak licznej grupy obserwatorów wskazuje na rosnące zainteresowanie technologią, która może stać się istotnym elementem w arsenale obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony tanich, masowo produkowanych dronów.
Kontekst globalny
Pokaz systemu Leonidas odbył się w czasie, gdy drony stały się symbolem współczesnych konfliktów zbrojnych. Od wybuchu wojny w Ukrainie na oczach świata toczy się dynamiczny wyścig technologiczny, w którym rozwój dronów idzie w parze z inwestycjami w systemy ich neutralizacji. Broń mikrofalowa, zdolna unieruchomić dziesiątki maszyn jednocześnie, stanowi odpowiedź na to wyzwanie.
Spodobało Ci się? Podziel się ze znajomymi!
Pokaż / Dodaj komentarze do:
49 dronów jednym strzałem. USA pokazują działo mikrofalowe