Lepiej radzisz sobie w shooterach? Możesz widzieć więcej klatek niż inni

Lepiej radzisz sobie w shooterach? Możesz widzieć więcej klatek niż inni

Naukowcy z Trinity College w Dublinie ustalili, że percepcja wzrokowa u ludzi – czyli liczba „obrazów na sekundę”, które jesteśmy w stanie przetworzyć – znacznie różni się w zależności od osoby. To mogłoby wyjaśniać, dlaczego – pomijając cechy fizyczne – niektórzy z nas radzą sobie lepiej od innych, wykonując intensywne czynności, choćby grając w dynamiczne shootery. 

Naukowcy opracowali eksperyment z migoczącym światłem, aby ocenić indywidualne zdolności. W teście wzięło udział 80 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 35 lat i zmierzono punkt, w którym światło przestało migotać i było stałe. Wyniki pokazały, że choć niektórzy ludzie nie byli już w stanie wykryć migotania z częstotliwością 35 błysków na sekundę, inni nadal mogli wykryć migotanie z częstotliwością ponad 60 razy na sekundę. Dla porównania, niektóre ptaki drapieżne, takie jak sokół wędrowny, mogą przetwarzać do 100 klatek wizualnych na sekundę.

Clinton Haarlem, doktorantka w Trinity College w Dublinie, stwierdziła, że ​​wierzy, że osoby, które widzą migotanie z większą częstotliwością, mają dostęp do nieco większej ilości informacji wizualnych w danym przedziale czasowym niż osoby z dolnego końca spektrum. Profesor Kevin Mitchell, neurobiolog, który nadzorował badania, zauważył, że ponieważ mamy dostęp tylko do własnego, subiektywnego doświadczenia, naiwnie oczekujemy, że wszyscy inni postrzegają świat w taki sam sposób jak my. „To badanie charakteryzuje jedną z takich różnic” – powiedział Mitchell, dodając, że niektórzy ludzie naprawdę widzą świat szybciej niż inni.

Naukowcy z Trinity College w Dublinie ustalili, że percepcja wzrokowa u ludzi znacznie różni się w zależności od osoby.

Dane ujawniły ponadto niewielką różnicę między wizualną rozdzielczością czasową u mężczyzn i kobiet, a zdolność ta wydawała się stabilna w czasie u poszczególnych osób. Poprzednie badania wykazały, że cecha ta faktycznie zanika wraz z wiekiem i chwilowo zanika po intensywnym treningu.

Nie jest jasne, jak szybkość percepcji wzrokowej wpływa na codzienne życie, ale łatwo zobaczyć, w jaki sposób zapewni ona zawodowym sportowcom, a nawet graczom kompetytywnym, przewagę nad „wolniejszymi” rywalami. Nie wiemy też jeszcze, w jakim stopniu daną cechę można wytrenować. Czy praktyka czyni mistrza, czy też jest to raczej rzecz, z którą się rodzimy?

Wyniki zespołu opublikowano w czasopiśmie Plos One.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lepiej radzisz sobie w shooterach? Możesz widzieć więcej klatek niż inni

 0