Lexar prezentuje dysk SSD PCIe 4.0 NVMe 1.4 o prędkości do 7 GB/s

Lexar prezentuje dysk SSD PCIe 4.0 NVMe 1.4 o prędkości do 7 GB/s

Za sprawą procesorów AMD Ryzen 3000 i towarzyszących im płyt głównych z chipsetem X570, w tym roku doczekaliśmy się premiery nowej generacji interfejsu PCI Express, czyli PCIe 4.0. Ten jak na razie nie przyniósł jednak żadnych realnych korzyści, jeśli chodzi o wsparcie dla nowych kart graficznych Czerwonych czy dysków SSD, które robią z niego użytek, gdzie, jak pokazały nasze testy, nośniki te uzyskują praktyczne identyczne prędkości na PCIe 3.0. Uznać można to jednak za przypadłości wieku dziecięcego i wkrótce otrzymać możemy przełom w tym aspekcie. Wszystko za sprawą firmy Lexar, która pochwaliła się na specjalnym pokazie w Chinach nowymi produktami, w tym nadchodzącym dyskiem półprzewodnikowym, którego prędkość sekwencyjnego odczytu wynosi 7 GB/s.

Firmy Lexar, która pochwaliła się dyskiem półprzewodnikowym, którego prędkość sekwencyjnego odczytu wynosi 7 GB/s.

Dotychczasowe dyski SSD PCIe 4.0 uzyskiwały co najwyżej 5 GB/s dla sekwencyjnego odczytu i ok. 4,5 GB/s dla zapisu danych. Te korzystały jednak z kontrolera Phison PS5016-E16, natomiast zaprezentowany prototyp firmy Lexar bazuje na nowym kontrolerze. Producent nie chciał zdradzać konkretów w tym temacie, ujawniając jedynie, że nie jest to produkt firmy Marvell, ani żadnego innego dużego producenta kojarzonego z kontrolerami. Trzeba przyznać, że brzmi to dość dziwnie, ale z drugiej strony pozwoliło na uzyskanie rekordowych prędkości, ponieważ benchmark IOMeter wykazał prędkość 7 gigabajtów na sekundę, natomiast CrystalDiskMark zmierzył 6,2 GB/s dla odczytu sekwencyjnego i 4,2 GB/s dla zapisu.

Firma potwierdziła, że premiera tego dysku odbędzie się w drugim kwartale przyszłego roku, a jego finalna prędkość wynosić będzie 7 GB/s dla odczytu i 4 GB/s dla zapisu. Jeśli zaś chodzi o dostępne pojemności, spodziewać mamy się trzech wersji: 512 GB, 1 TB i 2 TB. Lexar zdradził, że posłużył się tu 96-warstwowymi pamięciami 3D TLC NAND flash (zapewne od Toshiby). Wiadomo też, że dysk skorzysta z protokołu NVMe 1.4, 12 nm kontrolera i technologii LDPC ECC do wzmocnionej ochrony danych. Prototyp posiada także zielony laminat i oryginalny kształt radiatora z logo producenta w centralnej części. To zapewne dopiero przedsmak tego, czego możemy spodziewać się po dyskach SSD w 2020 roku.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lexar prezentuje dysk SSD PCIe 4.0 NVMe 1.4 o prędkości do 7 GB/s

 0