LG będzie licencjonować webOS innym producentom

LG będzie licencjonować webOS innym producentom

Trzeba przyznać, że to się nazywa udany recykling. Długo po tym jak HP porzuciło platformę webOS, którą stworzyło w swoich smartfonach i tabletach Palm, LG wciąż z powodzeniem używa tego systemu, pozyskanego od amerykańskiego konkurenta w 2013 roku. Ten obecnie napędza platformę smart TV od koreańskiego giganta i choć wciąż podtrzymywana jest edycja open source, to właśnie potwierdzono, że wykorzystywany przez LG webOS zostanie udostępniony innym producentom. Wśród firm, które skorzystają z tej platformy, wymienia się RCA, Ayonz i Konka. We wcześniejszych doniesieniach wspomniano również o Blaupunkt. Cieszy nas, że LG zdecydowało się na licencjonowanie tego systemu operacyjnego innym producentom, gdyż naszym zdaniem webOS bardzo dobrze sprawdza się na urządzeniach smart TV.

Właśnie potwierdzono, że wykorzystywany przez LG webOS zostanie udostępniony innym producentom.

LG będzie licencjonować webOS innym producentom

Prezes LG Home Entertainment, Park Hyoung-sei, powiedział w oświadczeniu: „Zapraszając innych producentów do przyłączenia się do ekosystemu webOS TV, wkraczamy na nową ścieżkę, która pozwala wielu nowym właścicielom telewizorów doświadczyć tego samego wspaniałego UX i funkcji, które są dostępne w telewizorach LG ”. Inni producenci używają już paneli firmy LG Display, więc rozszerzenie dostępności jej oprogramowania może być naturalnym i dość łatwym krokiem. Co prawda, jak dotąd żaden inny popularny producent z wyższej półki nie został wspomniany jako uczestnik tej umowy, ale konsumenci dostaną kolejną opcję z oferty tańszych telewizorów smart, które już obsługują system Android, Roku lub Amazon Fire TV. Najwięcej jest oczywiście TV bazujących na Androidzie, który w przypadku tańszych urządzeń nie sprawdza się najlepiej i relatywnie szybko zaczyna zamulać. 

Może to również przynieść korzyści osobom, które kupują telewizory LG, ponieważ zwiększy liczbę użytkowników tego ekosystemu. Tym samym usługi przesyłania strumieniowego mogą nadać platformie priorytet dla nowych aplikacji i funkcji, itd. Według The Verge licencjobiorcy zaczną uruchamiać webOS 5.0 - najnowszą wersję, dla której udostępniono narzędzia deweloperskie, zamiast najnowszej wersji, w której wprowadzono bardziej tradycyjny wygląd. Park Hyoung-sei powiedział, że wersja 6.0 to „najważniejsza aktualizacja od czasu wprowadzenia systemu webOS w 2014 roku ”, więc miejmy nadzieję, że wkrótce stanie się on szerzej dostępny.

Pokaż / Dodaj komentarze do: LG będzie licencjonować webOS innym producentom

 0