Z telewizorów LG znika ważna funkcja. Użytkownicy bez realnej alternatywy

Z telewizorów LG znika ważna funkcja. Użytkownicy bez realnej alternatywy

Od 1 maja 2025 roku właściciele telewizorów LG Smart TV produkowanych od 2018 roku zostaną pozbawieni wsparcia dla Asystenta Google – jednej z najczęściej wykorzystywanych funkcji głosowych. To kolejny etap wycofywania technologii przez producentów elektroniki użytkowej, po wcześniejszych decyzjach Samsunga i Panasonica.

Informacja o nadchodzącej zmianie pojawiła się bezpośrednio na ekranach wielu telewizorów LG, wywołując zaskoczenie wśród użytkowników. Jak podaje serwis 9to5Google, komunikat brzmi jasno: Zakończenie usługi Asystenta Google systent Google nie będzie już dostępny na tym urządzeniu od 1 maja 2025 r.
Usługa rozpoznawania głosu udostępniana za pomocą przycisku mikrofonu na pilocie będzie nadal dostępna do użytku.

Mimo wyłączenia wsparcia dla Asystenta Google, użytkownicy nie zostaną całkowicie pozbawieni możliwości sterowania głosowego. Wciąż będzie dostępny system LG ThinQ, autorska platforma głosowa południowokoreańskiego giganta. Jednak funkcjonalność tego rozwiązania może być bardziej ograniczona w porównaniu z uniwersalnością Asystenta Google.

ThinQ zostaje, ale to już nie to samo

ThinQ, który trafił do modeli LG od 2018 roku, działał na zasadzie przekazywania niektórych zapytań do zewnętrznych asystentów głosowych – takich jak właśnie Google Assistant. Dzięki temu użytkownicy mogli korzystać z pełni możliwości inteligentnego sterowania domem, wyszukiwania informacji czy obsługi aplikacji streamingowych. Teraz, wraz z odłączeniem Google, ten system staje się mniej elastyczny.

W teorii LG pozostawia sobie otwartą furtkę do wprowadzenia nowego partnera technologicznego. Jednym z kandydatów jest Copilot AI, opracowany przez Microsoft. Zarówno LG, jak i Samsung ogłosiły podczas targów CES 2024 plany integracji z Copilotem w swoich nadchodzących modelach telewizorów. Jednak szczegóły techniczne wdrożenia – zwłaszcza w przypadku LG – pozostają na razie tajemnicą.

Nie wiadomo również, czy Copilot zastąpi Asystenta Google w starszych modelach z lat 2018–2023. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wsparcie dla nowego asystenta zostanie zarezerwowane wyłącznie dla modeli z linii 2025 i nowszych.

Google wycofuje się z segmentu sprzętowego?

Choć brak oficjalnego stanowiska Google w sprawie, wiele wskazuje na to, że decyzja o wycofaniu Asystenta z telewizorów nie jest jednostronna. Brytyjski oddział Panasonica już wcześniej sugerował, że zmiana wynika z polityki samego Google:

„Należy pamiętać, że od marca 2025 r. Asystent Google nie będzie już obsługiwany na wybranych telewizorach Panasonic ze względu na zmianę polityki Google.”

To nie jedyny sygnał, że amerykańska firma przebudowuje swoją strategię. W ostatnich latach można zaobserwować trend redukowania obecności Asystenta Google w urządzeniach firm trzecich. Przykładem mogą być nowe modele słuchawek – takie jak Sony WH-1000XM5 czy Focal Bathys MG – które nie oferują już natywnego wsparcia dla Asystenta, w przeciwieństwie do swoich poprzedników.

Zamiast tego, Google promuje rozwój własnej platformy AI – Gemini, która ma przejąć wiele zadań dotychczas przypisywanych Asystentowi. Gemini jest bardziej rozbudowany, oparty na dużych modelach językowych i oferuje funkcje, które mają konkurować z rozwiązaniami Microsoftu czy Apple.

Dla rynku RTV to kolejny sygnał, że czasy uniwersalnej współpracy między platformami powoli odchodzą w przeszłość. Producenci coraz częściej tworzą zamknięte ekosystemy – a zmiany w asystentach głosowych mogą być tylko początkiem większej transformacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Z telewizorów LG znika ważna funkcja. Użytkownicy bez realnej alternatywy

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł