LGA1151 to już nie LGA1151. Podstawka otrzymała fizyczne zmiany

LGA1151 to już nie LGA1151. Podstawka otrzymała fizyczne zmiany

Kilka dni temu pisaliśmy, że Intel blokuje kompatybilność procesorów 8. generacji z obecnymi na rynku płytami głównymi z serii 100 i 200. Wiążą się z tym także fizycznie zmiany.

Wiadomo, że nie będzie możliwe obsadzanie obecnych procesorów Kaby Lake na płytach z serii 300. Wywołało to niemałe oburzenie wśród użytkowników, zdenerwowanych, że zaledwie kilkumiesięczne konstrukcje okazują się już przestarzałe. Intel opublikował specyfikację techniczną podstawki LGA1151, która znajdzie się na nowych płytach. Okazuje się, że podstawka ta fizycznie różni się od obecnej. W nowej wersji LGA1151 Intel zdecydował się na zwiększenie pinów VSS, czyli masy oraz pinów VCC odpowiedzialnych za zasilanie. Zmniejszono jednak liczbę pinów zarezerwowanych RSVD. Obecnie tak wygląda ilość pinów:

  • VSS: 377 (o 14 więcej)
  • VCC: 128 (o 18 więcej)
  • RSVD: 25 (o 21 mniej )

Takie zmiany w podstawce to ewidentna przysługa i napędzanie sprzedaży producentom płyt głównych. Pytanie tylko jak długo nowa podstawka będzie tą najnowszą i czy za chwilę nie powstanie 3 wersja LGA1151.

Intel utrzymuje, że takie zmiany są niezbędne do odpowiedniego zasilania nowych, mocniejszych procesorów Coffee Lake. Całego zamieszania z kompatybilnością w obie strony można było uniknąć, gdyby Intel dodając chociaż jeden fizyczny pin więcej, najzwyczajniej zmieniał nazwę nowej podstawki na przykładowo LGA1151v2. Układ elektrycznych pinów potwierdza, że Coffee Lake posiada niektóre piny RSVD w miejscu gdzie obecnie są  VSS i VCC.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: LGA1151 to już nie LGA1151. Podstawka otrzymała fizyczne zmiany

 0