Liczba użytkowników 5G regularnie rośnie

Liczba użytkowników 5G regularnie rośnie

Według najnowszego raportu w drugim kwartale 2020 roku liczba globalnych użytkowników LTE wyniosła 5,55 miliarda i jest to wzrost dający 800 milionów nowych osób korzystających z tej technologii na przestrzeni roku. Wspomniana baza stanowi aktualnie 60,4 procent z wszystkich użytkowników korzystających z internetu mobilnego na świecie. Warto wspomnieć, że rosnącą popularnością cieszy się standard 5G, który jest obsługiwanych przez coraz więcej urządzeń i w jego przypadku liczba użytkowników podwoiła, dzięki czemu korzysta z niego 137,7 mln ludzi (1,5 procent w globalnej skali rynku telefonii komórkowej). Analitycy przewidują, że do końca 2025 roku liczba użytkowników korzystających z mobilnej sieci na całym świecie dobije do blisko 10,3 miliarda. Oczekuje się, że LTE zwiększy udziały w rynku technologii pod koniec przyszłego roku (63,3 procent), a szczytową liczbę użytkowników (6,07 mld użytkowników) osiągnie wraz z końcówką 2022 roku.

Rosnącą popularnością cieszy się standard 5G, który jest obsługiwanych przez coraz więcej urządzeń i w jego przypadku liczba użytkowników podwoiła, dzięki czemu korzysta z niego 137,7 mln ludzi (1,5 procent w globalnej skali rynku telefonii komórkowej).

Liczba użytkowników 5G regularnie rośnie

Jednak od 2023 roku nastąpi  jeszcze większy wzrost zainteresowania technologią 5G. Natomiast w latach 2020-2025 ilość użytkowników korzystających z WCDMA spadnie z 19,4 procent do 11,3 procent a GSM z 15,1 procent do 5,6 procent. Do 2025 roku 5G będzie stanowić blisko 30 procent globalnego rynku mobilnego (3,03 mld użytkowników), a LTE nadal będzie dominować z 53,5 procent udziałami. W przypadku liderów 5G, to zgodnie z dostępną informacją wysoką lokatę zajmują Chiny, które posiadają ponad 160 000 stacji bazowych 5G rozmieszczonych w ponad 50 miastach. Jednocześnie operatorzy nadal pracują nad rozszerzeniem zasięgu i przepustowości 5G, aby promować wdrażanie niezależnych sieci. Co więcej, China Mobile jest uważany za operatora numer 1 z ponad 50 milionami użytkowników 5G. Wzrost użytkowników korzystających z 5G na przestrzeni kolejnych nie jest zaskoczeniem, ale, mimo iż rozwiązanie to nadal dopiero raczkuje tak specjaliści już rozwijają 6G, które na razie pozostaje melodią przyszłości.

Producentem pracującym nad stosownym rozwiązaniem jest zaraz po Huawei, Samsung. Południowokoreański gigant oczekuje, że 6G będzie wcześnie skomercjalizowane w 2028 roku, natomiast do szerszego grona odbiorców trafi dwa lata później. W opublikowanym dokumencie gigant przyznaje wprawdzie, iż 5G pozostaje na początkowej fazie wchodzenia w rynek, tak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już myśleć o jego następcy, gdyż cały proces potrwa 10 lat począwszy od wstępnych badań do komercjalizacji tej technologii. Sunghyun Choi, szef Advanced Research Communication Center, powiedział, że firma rozpoczęła już badania i rozwój 6G.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Liczba użytkowników 5G regularnie rośnie

 0