Lindsay Lohan, Akon i inni celebryci oskarżeni o nielegalną promocję kryptowalut

Lindsay Lohan, Akon i inni celebryci oskarżeni o nielegalną promocję kryptowalut

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w USA wzięła się za biznes kryptowalutowego przedsiębiorcy Justina Suna i oskarżyła go o nierejestrowane oferowanie i sprzedawanie tokenów Tronix i BitTorrent. Jeśli nazwy te brzmią znajomo, to może dlatego, że kilku celebrytów promowało je w mediach społecznościowych, a teraz Komisja oskarża również ich. Według SEC ośmiu celebrytów, w tym Lindsay Lohan, Jake Paul, Soulja Boy, Ne-Yo i Akon, nielegalnie promowało tokeny online, nie podając, że im za to zapłacono.

„...Sun zapłacił celebrytom o milionowych zasięgach w mediach społecznościowych, aby zachwalali niezarejestrowane oferty, jednocześnie wyraźnie nakazując, aby nie ujawniali swojego wynagrodzenia. Jest to właśnie postępowanie, przed którym federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych miały chronić, niezależnie od oznaczeń, jakich używali Sun i inni” – powiedział w oświadczeniu Gurbir S. Grewal, dyrektor Wydziału Wykonawczego SEC.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w USA wzięła się za biznes kryptowalutowego przedsiębiorcy Justina Suna, który wykorzystywał do promocji celebrytów.

Lindsay Lohan, Akon i inni celebryci oskarżeni o nielegalną promocją kryptowalut

Wszyscy oskarżeni celebryci, z wyjątkiem Soulja Boya i muzyka Austina Mahone, zgodzili się zapłacić łączną kwotę 400 000 dolarów kary. To nie pierwszy raz, kiedy SEC ściga celebrytów, którzy promują kryptowaluty w mediach społecznościowych — wcześniej oskarżono Kim Kardashian i byłego koszykarza NBA Paula Pierce'a za publikowanie informacji o tokenach EMAX EthereumMax bez ujawnienia, że ​​zapłacono im za promocję. Kardashian zapłaciła 1,26 miliona dolarów kary, podczas gdy Pierce zapłacił 1,4 miliona dolarów.

Jeśli chodzi o samego Suna, SEC oskarżyła go o naruszenie przepisów federalnych o papierach wartościowych dotyczących zwalczania oszustw i manipulacji na rynku. Agencja powiedziała, że ​​oferował tokeny jako inwestycje poprzez niezarejestrowane programy premiowe, które skłaniały uczestników do promowania tokenów w mediach społecznościowych i rekrutacji innych. Ponadto SEC oskarżyła również firmę Sun o nakłanianie pracowników do sztucznego zawyżania wartości Tronix poprzez jednoczesną sprzedaż i zakup tokena, aby wyglądało na to, że jak aktywny handel tym tokenem.

„Jak twierdzono w skardze, Sun i inni używali typowych zagrań, aby wprowadzać w błąd i szkodzić inwestorom, najpierw oferując papiery wartościowe bez przestrzegania wymogów rejestracji i ujawniania, a następnie manipulując rynkiem tych właśnie papierów wartościowych” - powiedział Grewal.
Warto przypomnieć, że również polscy celebryci i influencerzy polecający kryptowaluty byli pod lupą UOKiK, w tym Magda Gessler, Gonciarz i Doda. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lindsay Lohan, Akon i inni celebryci oskarżeni o nielegalną promocję kryptowalut

 0