Loot boxy na cenzurowanym. Sony musi zwrócić pieniądze graczowi FIFA Ultimate Team

Loot boxy na cenzurowanym. Sony musi zwrócić pieniądze graczowi FIFA Ultimate Team

Loot boxy wzbudziły niemałe kontrowersje, a negatywnie do nich nastawione są różne kraje i środowiska. Wojnę losowym przedmiotom w grach, za które płacimy realne pieniądze wypowiedziała Austria.

Sąd w Austrii orzekł, że pakiety FIFA Ultimate Team w popularnej grze sportowej FIFA od EA Sports są formą hazardu i nakazał firmie Sony, producentowi PlayStation zwrot pieniędzy nieletniemu graczowi, który dokonał zakupu punktów. Jak ujawnia Games Wirtschaft pozew przeciwko Sony Interactive Entertainment został złożony trzy lata temu przez prawnika Ulricha Salburga w sądzie okręgowym w mieście Hermagor w Karyntii. Powód zarzucił, że opcja wydawania pieniędzy na system losowych pakietów FUT naruszyła przepisy dotyczące hazardu w tym kraju i domagał się pociągnięcia Sony do odpowiedzialności. Dlaczego Sony, a nie Electronic Arts, które odpowiada za serię FIFA? Ponieważ transakcji dokonano w sklepie PlayStation.

Sąd w Austrii nakazał Sony zwrot 338 euro graczowi FIFA Ultimate Team uznając loot boxy dostępne w grze za element hazardowy.

FIFA Ultimate Team

Pieniądze, które japońskie przedsiębiorstwo ma oddać nastolatkowi nie są duże i opiewają na sumę 338,26 euro (około 1597 złotych). Sam wyrok pozostaje nieprawomocny, więc Sony może się od niego odwołać i pewnie tak zrobi. Korporacja na razie nie skomentowała wyroku sądu. Według sędziego producent PlayStation nie posiada licencji na loot boxy uznane za element hazardu co oznacza, iż umowa zawarta między graczem a spółką jest nieważna. Co ciekawe taki werdykt może otworzyć drogę do kolejnych pozwów i korzystnych werdyktów dla powodów. Natomiast FUT i zawarte w nim płatności nie pierwszy raz są na cenzurowanym.

Wojnę loot boxom wypowiedziały Holandia oraz Belgia i wprowadzono nawet pewne regulacje prawne. Również Parlament Europejski zamierza walczyć z tym systemem, który parę miesięcy temu zagłosował za rozpatrzeniem raportu i wezwał organ do zajęcia się kilkoma kwestiami związanymi z grami oraz wypracowania rozwiązań, które mają zapewnić lepszą ochronę konsumentów. Różne organizacje uważają, że losowe zdobywanie przedmiotów w grach za prawdziwe pieniądze może negatywnie wpływać na graczy i ich portfele, a nawet prowadzić do uzależnienia tak jak hazard.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Loot boxy na cenzurowanym. Sony musi zwrócić pieniądze graczowi FIFA Ultimate Team

 0