Lunar Lake-MX - wyciekły szczegóły nadchodzących CPU. Intel rzuca wyzwanie Apple

Lunar Lake-MX - wyciekły szczegóły nadchodzących CPU. Intel rzuca wyzwanie Apple

Intel kierowany przez Pata Gelsingera może jeszcze nie wrócił do dawnej świetności, ale w swoich laboratoriach przygotowuje całkiem interesujący sprzęt komputerowy. Według nowego wycieku procesory Lunar Lake-MX mogą być właśnie tym, czego potrzebuje niebieski zespół, aby w nadchodzących latach konkurować z rosnącą falą CPU ARM do laptopów i urządzeń ultraprzenośnych.

Ofensywa Intela

W 2021 roku dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, z dumą omówił długoterminowy plan firmy mający na celu odzyskanie biznesu Apple poprzez „wyprzedzenie” go. Odkąd wrócił do giganta z Santa Clara, Gelsinger stara się wykazać, że procesory oparte na architekturze ARM nie stanowią dużego zagrożenia dla x86 w przestrzeni konsumenckiej i że starsza architektura może nadal oferować wiele innowacji oprócz już solidnych fundamentów. 

Według nowego wycieku procesory Lunar Lake-MX mogą być właśnie tym, czego potrzebuje Intela w walce z Apple. 

W tym celu Intel pracuje nad udoskonaleniem kilku kluczowych technologii, takich jak PowerVia, Foveros i RibbonFET, a także wprowadzeniem podejścia hybrydowego w produkcji. Oznacza to, że firma, która kiedyś starała się być w czołówce technologii litograficznych, teraz jest skłonna korzystać z konkurencyjnych procesów w odlewniach takich jak TSMC, zamiast produkować wszystko we własnym zakresie.

Lunar Lake-MX w szczegółach

Najnowszy wyciek od uznanego informatora YuuKi_Ans na X  (dawniej Twitter) rzuca więcej światła na cele Niebieskich, jeśli chodzi o architektury o niskim poborze mocy, takie jak Lunar Lake-MX. Podczas gdy architektury takie jak Arrow Lake będą głównie wyposażone w ulepszenia mające na celu zwiększenie wydajności w grach i pokazanie zalet litografii Intel 20A i technologii tranzystorów Gaa (gate-all-around), Lunar Lake-MX będzie bardziej bezpośrednim konkurentem układów Apple z serii M, z naciskiem na maksymalizację wydajności na wat w cienkich i lekkich laptopach.

Lunar Lake-MX
 

Slajdy, które wyciekły, sugerują, że Lunar Lake-MX będzie kontynuował trend projektowania wieloukładowego, który widzieliśmy w mobilnych procesorach Alder Lake. Warto zauważyć, że Intel wzoruje się tu na Apple i lutuje pamięć tuż obok procesora. Wygląda na to, że pakiet Lunar Lake-MX UP4 będzie większy niż odpowiedniki Alder Lake UP4 i Meteor Lake UP4, aby pomieścić dwa układy pamięci LPDDR5X-8533, co daje łącznie do 32 gigabajtów całkowitej pojemności w 160-bitowym, dwukanałowym interfejsie.

Lunar Lake-MX
 

Co ciekawe, minimalna pojemność pamięci wyniesie 16 gigabajtów, co jest dobrą ilością, biorąc pod uwagę, że po zakupie urządzenia wyposażonego w taki procesor nie będzie możliwości dodania większej ilości RAM. Tymczasem Apple wciąż próbuje uzasadnić włączenie skromniejszych ośmiu gigabajtów zunifikowanej pamięci do podstawowych chipsetów M3, wątpliwymi twierdzeniami o wyższej „wydajności” w porównaniu ze standardowym sprzętem PC z dwukrotnie większą pamięcią.

Lunar Lake-MX
 

Lunar Lake będzie składać się z czterech rdzeni wydajnościowych (Lion Cove) i czterech rdzeni energooszczędnych (Skymont), a także ośmiu megabajtów pamięci „side cache”, szybszej jednostki przetwarzania neuronowego (NPU 4.0) i ośmiu rdzeni graficznych Xe2 Battlemage (64 silniki wektorowe o maksymalnej wydajności 2,5 teraflopa) z obsługą DirectX 12 Ultimate – wszystko połączone ze sobą za pomocą „North Fabric”. SoC będzie zasadniczo starym dobrym PCH, ale będzie obsługiwać PCIe 5.0, szyfrowanie pamięci masowej przyspieszane sprzętowo i nawet trzy porty USB4/Thunderbolt 4.

Lunar Lake-MX
 

Slajdy sugerują, że będą dostępne cztery warianty procesorów Lunar Lake, których bazowa moc będzie wynosić od 8 W do 30 W – dwa modele Core 7 i dwa modele Core 5 z 16 lub 32 gigabajtami pamięci i nieco innymi konfiguracjami iGPU i NPU. 8-watowe wersje Lunar Lake będą podobno mogły działać w urządzeniach całkowicie pozbawionych wentylatora.

Lunar Lake-MX
 

Jeśli wyciek jest jakąkolwiek wskazówką, Intel wykorzysta litografię „N3B” od TSMC do wykonania płytki procesora dla pakietów Lunar Lake UP4, podczas gdy nadchodzące projekty Meteor Lake UP4 będą produkowane w procesie Intel 4.

Lunar Lake-MX
 

Oczekuje się, że procesory Lunar Lake-MX zadebiutują gdzieś w 2024 lub na początku 2025 roku. Możliwe, że do tego czasu zobaczymy także nowy chipset z serii M firmy Apple, a także długo oczekiwanego Snapdragona X Elite od Qualcomm. Ciekawie będzie zobaczyć, jak konstrukcje Intela x86 wypadają na tle tych ofert. Kompaktowa budowa pozwala nam sądzić, że Lunar Lake-MX może pojawić się także w niektórych konsolach przenośnych nowej generacji, co powinno zwiększyć konkurencję na tym rynku zdominowanym przez AMD. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lunar Lake-MX - wyciekły szczegóły nadchodzących CPU. Intel rzuca wyzwanie Apple

 0