Magazyny CATL Tener z ogniwami LFP zapewniają 0% degradacji przez pierwsze 5 lat

Magazyny CATL Tener z ogniwami LFP zapewniają 0% degradacji przez pierwsze 5 lat

W miarę rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii oraz wzrostu elektromobilności, kwestia efektywnego magazynowania energii elektrycznej staje się priorytetem. CATL, światowy lider w produkcji baterii, wprowadza nowe rozwiązanie mające na celu rozwiązanie tego wyzwania – bank energii o nazwie Tener.

Firmę CATL znamy jako dużego producenta akumulatorów, zwłaszcza litowych. Ich produkty można spotkać w samochodach elektrycznych wielu znanych marek i nie tylko. W miarę jak produkcja i zużycie energii elektrycznej staje się coraz bardziej niestabilna, co wynika głównie z odnawialnych źródeł energii, należy również w większym stopniu zająć się magazynowaniem energii. Liczba nowych magazynów stale rośnie, a jednym z rozwiązań magazynowania (ostatnio bardzo powszechnym) są akumulatory. Chińska firma CATL reprezentuje tylko jedno takie rozwiązanie - akumulator Tener - mieszczący 6,25 MWh energii elektrycznej.

CATL zaprezentował pierwszy na świecie system magazynowania energii do masowej produkcji, charakteryzujący się zerową degradacją w ciągu pierwszych pięciu lat użytkowania.

Akumulator Tener opiera się na technologii ogniw litowych LFP, znanych z ich długiej żywotności, relatywnie dobrego bezpieczeństwa oraz niższych kosztów w porównaniu do innych rodzajów litowych. Co więcej, te ogniwa są bardziej przyjazne dla środowiska, nie zawierając kobaltu. Pomimo pewnych ograniczeń, takich jak wrażliwość na niskie temperatury czy niższa gęstość energii, te czynniki mają mniejsze znaczenie w magazynach stacjonarnych niż w pojazdach elektrycznych.

Jednym z głównych atutów nowego akumulatora Tener jest jego względnie wysoka objętościowa gęstość energii na poziomie 430 Wh/l. Chociaż jest to niższa wartość niż w przypadku niektórych innych technologii litowych używanych w samochodach, takich jak NMC czy NCA, wartość ta jest znacząco ponadprzeciętna dla ogniw LFP w kategorii magazynowania energii.

W rezultacie mamy o 30% więcej energii na jednostkę powierzchni niż pierwotnie, a duży magazyn może mieć wówczas powierzchnię o około 20% mniejszą. CATL twierdzi np., że park 200MWh z nowym typem akumulatorów zajmie 4465 m2, czyli o 20% mniej niż pierwotne rozwiązanie z kontenerami 5MWh. Kolejną interesującą cechą jest długa żywotność, gdzie CATL obiecuje, że przez pierwsze 5 lat pracy akumulatora nie nastąpi zmniejszenie pojemności ani mocy. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Magazyny CATL Tener z ogniwami LFP zapewniają 0% degradacji przez pierwsze 5 lat

 0