Mainstreamowe moduły DDR5 zaprezentowane na zdjęciach. Generacyjny skok coraz bliżej

Mainstreamowe moduły DDR5 zaprezentowane na zdjęciach. Generacyjny skok coraz bliżej

Produkcja pamięci DDR5 w końcu nabiera tempa, ponieważ kluczowi producenci sfinalizowali swoje mainstreamowe moduły dla next-genowego standardu. Przypominamy, że pamięci DDR5 będą wykorzystywane przez nadchodzące platformy Intel (Alder Lake) i AMD (Raphael), które mają zadebiutować jeszcze w tym roku. Jiahe Jinwei ogłosiło, że otrzymało pierwszą partię modułów pamięci DDR5 z linii montażowej w fabryce Shenzhen Pingshan. Moduły pamięci są obecnie produkowane masowo i mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku wraz z platformami nowej generacji Intela i AMD. Mówi się, że Intel zapewni sobie pierwszeństwo w oferowaniu wsparcia dla pamięci nowej generacji dzięki platformie Alder Lake, wraz z płytami głównymi opartymi o chipset Z690.

Jiahe Jinwei ogłosiło, że otrzymało pierwszą partię modułów pamięci DDR5 z linii montażowej w fabryce Shenzhen Pingshan.

Mainstreamowe moduły DDR5 zaprezentowane na zdjęciach

W sieci opublikowano właśnie pierwsze zdjęcia mainstreamowych pamięci DDR5. Te przedstawiają dwa różne moduły. Pierwsze zdjęcia prezentujące wariant z zielonym laminatem pochodzą prosto od producenta, a pozostałe - z czarnym PCB- od Uniko's Hardware. Najważniejszą cechą obu pamięci oprócz DRAM są moduły (U-DIMM) z wbudowanym PMIC (układ zarządzania energią). Ten układ pobierze prąd stały (5 V) bezpośrednio z płyty głównej i dostarczy go do pamięci DRAM, co jest bardziej efektywnym rozwiązaniem niż w DDR4. Komponenty wymagane do konwersji napięcia są teraz przenoszone do samego modułu DIMM pamięci, zmniejszając zużycie napięcia i generowanie szumów, jednocześnie oferując więcej zapasu na podkręcanie.

Mainstreamowe moduły DDR5 zaprezentowane na zdjęciach

Ta konkretna partia modułów pamięci DDR5 ma częstotliwości 4800 MHz przy napięciu 1,1 V. Timingi są ustawione na CL40-40-40, a każdy DIMM ma pojemność 16 GB, chociaż w przygotowaniu są również dwustronne moduły 32 GB. Pamięć DDR5 ma również wbudowaną funkcję ECC, niższe zużycie energii i wyższą stabilność w porównaniu z modułami pamięci DDR4. W przyszłości pojawią się również szybsze moduły pamięci, a niedawno chińska firma Netac ogłosiła, że pracuje nad modułami osiągającymi 10 000 MHz. Oczekuje się, że pamięć DDR5 przyniesie ponad dwukrotny wzrost wydajności w porównaniu z DDR4, a tak przynajmniej wynika z pierwszych testów porównawczych. Widzieliśmy już, że DDR4 osiąga prędkości ponad 7 GHz pod ekstremalnym OC, więc 10 GHz nie brzmi jak nieosiągalna wartość dla pamięci nowej generacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mainstreamowe moduły DDR5 zaprezentowane na zdjęciach. Generacyjny skok coraz bliżej

 0