MAKERphone - stwórz własnego smartfona, dzięki zestawowi "zrób to sam"

MAKERphone - stwórz własnego smartfona, dzięki zestawowi "zrób to sam"

Większość ludzi na świecie miało w swoich rękach smartfona, jednak w porównaniu z tą ilością bardzo niewielu może powiedzieć, że własnoręcznie zbudowali taki urządzenie. Na Kickstarterze istnieje jednak projekt, który zebrał już ponad 251000 dolarów i pozwoli każdemu stworzyć swojego własnego smartfona. MAKERphone to urządzenie, które będzie trzeba samemu złożyć i stworzyć oprogramowanie pozwalające dzwonić, słuchać muzyki, a nawet grać w gry jak Space Invaders. Jeden MAKERphone kosztuje 94 dolary, a pierwsi odbiorcy dostaną zestaw DIY już w marcu przyszłego roku. MAKERPhone posiada wszystkie komponenty niezbędne do budowy w pełni funkcjonalnego smartfona, który będzie można normalnie użytkować po włożeniu karty SIM.

MAKERphone pozwoli każdemu z odrobiną zdolności i zacięcia na zbudowanie swojego własnego smartfona.

Jest to już drugi produkt typu "zrób to sam" od chorwackiego startupa CircuitMess. Pierwszym ich urządzeniem był zestaw do budowy konsoli gier MAKERbuino. Celem firmy jest przekształcenie konsumentów w twórców. "Większość ludzi obecnie wykorzystuje swoje telefony do rozmów przez internet i przeglądania sieci. MAKERphone nie pozwala na taką aktywność, więc zapewne nie będzie smartfonem pierwszego wyboru (chyba że jesteście na jakimś detoksie od cyfrowego świata), jednak nie to jest głównym założeniem tego urządzenia" - wyjaśnia  Albert Gajšak, CEO i współzałożyciel CircuitMess. Potrzeba około 7 godzin by zbudować i nauczyć osoby starsze niż 11 lat (według producenta) podstaw elektroniki, lutowania, zasad działania smartfona oraz podstaw kodowania w Scratch, Python i Arduino.

Zestaw posiada obudowę z akrylu wraz z wysuwaną anteną. Dołączana jest również karta SD o pojemności 128 MB, na której umieszczono kompatybilne gry i aplikacje, wliczając w to aplikacje jak Kontakty, SMS, wybieranie numeru, odtwarzacz MP3. Jak przystało na współczesny produkt, nie zabrakło tutaj mody na RGB ;) Do dyspozycji jest 8 diod, które po odpowiednim zaprogramowaniu mogą odzwierciedlać stan aplikacji, bądź gry. Urządzenie można będzie również rozbudowywać, gdyż producent dzięki współpracy z producentem urządzeń IoT będzie oferował dodatkowe moduły i sensory. Koszt całego zestawu ma wynosić około 94 dolarów USD.

CPU ESP32 z Xtensa dual-core, 32-bit LX6 mikroprocesor z taktowaniem  160MHz i do 600 DMIPS
Memory 4MB flash
520KB SRAM
Wyświetlacz

1,8 cala, 160x128, 16-bit TFT LCD
25-50 fps
cyfrowo sterowane podświetlenie

Łączność

Wersja Standard: 2G GSM (SIM800)
Wersja 4G: 4G (SIM7600)

Sieć

Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth v4.2 BR/EDR
BLE

RGB 8 programowalnych diod RGB LED
Audio

Głośnik 1W
10-bit DAC (PCM5102)
wielokanałowe odtwarzanie MP3
kontroler głośności PT2257 

I/O

3,5 mm audio jack
Micro SD
Micro SIM

Kompatybilność z językami programowania Scratch
Python
Arduino IDE

Pokaż / Dodaj komentarze do: MAKERphone - stwórz własnego smartfona, dzięki zestawowi "zrób to sam"

 0