Marcowa aktualizacja do Windowsa 10 sprawia problem i wyświetla niebieski ekran śmierci (akt.)

Marcowa aktualizacja do Windowsa 10 sprawia problem i wyświetla niebieski ekran śmierci (akt.)

Microsoft zdołał nas już przyzwyczaić do tego, że prawie każda następna aktualizacja do Windowsa 10 oprócz eliminacji wcześniejszych błędów generuje nowe. Nie inaczej jest i w przypadku marcowych poprawek KB5000802, KB5000808KB5000803 dedykowanych wersjom Windows 10 20H2, 2004, 1909 czy 1803/1909, które dadzą się we znaki użytkownikom korzystającym z drukarki. Oprócz klasycznego zawieszania się komputera dochodzi do awarii w sytuacji, gdy chcemy skorzystać z drukarki, otwierając okno drukowania w aplikacjach, dostajemy niebieski ekran śmierci z komunikatem "APC_INDEX_MISMATCH". Aktualizacja gryzie bowiem się z niektórymi sterownikami do tych urządzeń i nie jest jasne, jakich konkretnie modeli drukarek dotyczy ów błąd, aczkolwiek wskazuje się najczęściej na sprzęt Kyocera, Ricoh i Zebra.

Najnowsze poprawki do Windowsa 10 kłócą się z drukarkami wyświetlając niebieski ekran śmierci.

Marcowa aktualizacja do Windowsa 10 sprawia problem i wyświetla niebieski ekran śmierci

Jeden z czytelników serwisu Windows Central podaje, że ma potwierdzonych 20 przypadków awarii od 4 różnych klientów. KB5000802 to aktualizacja bezpieczeństwa więc stanowi wysoki priorytet i została zainstalowana bez naszej ingerencji. Jeśli jednak jeszcze nie znalazła się ona na waszych dyskach, to zaleca się wstrzymanie implementacji pakietu poprawek na 7 dni, co można zrobić przechodząc do ustawień Windowsa Update. Tydzień powinien Microsoftowi wystarczyć na rozwiązanie zagadki tajemniczego błędu i dostarczenie poprawnego update'u. Natomiast w przypadku instalacji KB5000802 można ją usunąć przechodząc do ustawień Windowsa Update -> historii aktualizacji -> wybrania opcji deinstalacji problematycznej łatki. Dla bezpieczeństwa przed rozpoczęciem całego procesu dobrze jest wykonać kopię zapasową naszego systemu operacyjnego na wypadek potencjalnej awarii.

Warto wspomnieć, że Microsoft pracuje nad Windows 10X. Według ostatnich informacji OS ma być reklamowany jako The New Windows, aczkolwiek możliwe, że hasło odnosi się do samego faktu przebudowy systemu operacyjnego. Jak wskazuje serwis WindowsLatest określenie Nowy Windows może być związane ze specjalnym wydarzeniem planowanym w kwietniu bądź maju, na którym poznamy przyszłość Windowsa w tym najpewniej kluczowe funkcje Windowsa 10X.

Aktualizacja 15.03.2021

Microsoft odniósł się do problemu z aktualizacją stwierdzając, że błąd "APC_INDEX_MISMATCH" występuje w przypadku niektórych drukarek oraz oprogramowania i chodzi o urządzenia ze sterownikami typu3. Samego problemu można uniknąć bez konieczności wyrzucania nieszczęsnych poprawek, ale nim zaczniemy działać należy upewnić się, że nasz system operacyjny faktycznie korzysta z przytoczonego typu sterowników. Producent udostępnił filmik pokazujący jak poradzić sobie z sytuacją. Gigant z Redmond planuje ponadto eliminację błędu w ramach następnych łatek.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Marcowa aktualizacja do Windowsa 10 sprawia problem i wyświetla niebieski ekran śmierci (akt.)

 0