Maska Feelreal do gogli VR dostarczy m.in. wrażenia zapachowe

Maska Feelreal do gogli VR dostarczy m.in. wrażenia zapachowe

Startup Feelreal, który celuje w rynek urządzeń związanych z wirtualną rzeczywistością, zapowiedział nowe akcesorium, które ma zwiększyć realizm gier i filmów, angażując zmysł węchu. Jest to kolejne wcielenie znanego od lat Smell-O-Vision. Feelreal Sensory Mask to urządzenie, które pasuje niemal do każdego zestawu VR i ma dostarczać zapachy bezpośrednio do nosa użytkownika. Według producenta, akcesorium komunikuje się za pomocą łączności Bluetooth albo Wi-Fi i jest kompatybilne z Samsung Gear VR, Oculus Rift, Oculus Go, HTC Vive oraz PlayStation VR. Maska dołączana jest do gogli za pomocą magnesów, które mają ją utrzymywać w odpowiedniej pozycji.

Niedawno stworzono podobne urządzenie o nazwie Nosulus Rift, które dostarczało zapachów gazów jelitowych, popularnie nazywanych "pierdami", Wszystko to na potrzeby promocji gry South Park: The Fractured but Whole.

Dostępnych jest 255 zapachów, które mogą być wykorzystane i mieszane w urządzeniu, jednak jednocześnie do maski można załadować jedynie dziewięć zapachów. Pojemniki mogą być zamieniane, zależnie od przeżyć jakich chcemy doświadczyć. Niektóre z wymienionych zapachów pachną jak palona guma, proch strzelniczy, lawenda czy róże. Substancje chemiczne wykorzystane do stworzenia zapachów są zbliżone do tych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym i według producenta nie są szkodliwe dla zdrowia. Feelreal Sensory Mask ma jednak mieć większe możliwości, niż "tylko" dostarczanie wrażeń zapachowych. "Poczuj deszcz na policzkach dzięki naszemu systemowi jonizacji ultradźwiękowej. Poczuj chłodną bryzę dzięki dwóm miniaturowym schładzarkom. Poczuj ciepło pustyni z bezpiecznymi miniaturowymi podgrzewaczami. Doświadcz uderzeń dzięki sprzężeniu zwrotnemu silników haptycznych" - zachwalają twórcy.

Maska oczywiście zaprojektowana została do wykorzystywania w grach i filmach. Nieliczne wspierane tytuły to Skyrim VR, Beat Saber, Death Horizon oraz YouTube VR. Sprzęt może być również wykorzystywany bez zestawu VR poprzez aplikację mobilną, która pozwala kontrolować dostarczane zapachy.  Feelreal sugeruje, że urządzenie może być przydatne również w aromaterapii czy medytacji. Pierwsze urządzenie tego typu, to wynalezione w 1960 Smell-O-Vision i było ono co jakiś czas wznawiane w różnych formach, zarówno na potrzeby gier jak i filmów. Jednym z ostatnich jego przejawów był Nosulus Rift, który dostarczał zapachów gazów jelitowych, popularnie nazywanych "pierdami", Wszystko to na potrzeby promocji gry South Park: The Fractured but Whole. Urządzenie nigdy nie trafiło do sprzedaży, ale było prezentowane podczas GamesCom 2016. Feelreal Sensory Mask to kolejna próba wskrzeszenia pomysłu Smell-O-Vision i wątpliwe jest, bu urządzenie odniosło komercyjny sukces. Data premiery nie jest póki co znana.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Maska Feelreal do gogli VR dostarczy m.in. wrażenia zapachowe

 0