Masowe wymieranie na rynku smartfonów. Dramatyczne statystyki

Masowe wymieranie na rynku smartfonów. Dramatyczne statystyki

Od 2017 roku rynek smartfonów opuściło kilka naprawdę znaczących firm i wystarczy tylko wspomnieć o LG. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że łącznie było ich blisko 500!

Dramatyczny spadek

Z analizy Counterpoint Research wynika, że ​​w szczytowym okresie w 2017 r. ponad 700 marek smartfonów przyczyniło się do sprzedaży 1,5 miliarda sztuk telefonów rocznie. W 2023 roku liczba ta spadnie o dwie trzecie do prawie 250.

Z analizy Counterpoint Research wynika, że ​​w szczytowym okresie w 2017 r. na rynki było ponad 700 marek smartfonów. W 2023 roku liczba ta wynosi już tylko ok. 250.

Prawie wszystkie marki, które zamknęły działalność w ciągu ostatnich pięciu lat, to marki lokalne, zlokalizowane w takich miejscach jak Indie, Bliski Wschód, Afryka, Chiny, Japonia i Korea Południowa. Liczba globalnych marek, takich jak Samsung, utrzymuje się na stałym poziomie ponad 30.

Powody masowego exodusu

Counterpoint Research wskazuje na kilka przyczyn spadku liczby marek w ciągu ostatnich siedmiu lat. Pandemia i niedobory komponentów, które rozpoczęły się w 2020 r., miały ogromny wpływ, a globalne spowolnienie gospodarcze po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. spowodowało zakończenie działalności wielu mniejszych producentów smartfonów.

Lokalne marki borykają się także z innymi czynnikami wyniszczającymi ich biznesy. Coraz więcej osób trzyma swoje urządzenia dłużej przed wymianą na nowy sprzęt, jakość tańszych telefonów stale się poprawia, baza użytkowników dojrzewa, obserwujemy kosztowne przejścia technologiczne, takie jak z 4G na 5G, a kilka dużych marek kontroluje większą część rynku.

Kolejnym obszarem mającym wpływ na rynek są odnowione telefony. Sprzedaż takich smartfonów wzrosła o 14% w 2021 r., a w tym samym czasie sprzedaż nowych urządzeń poprawiła się tylko o 5%. Różnica była jeszcze bardziej wyraźna w 2022 r.: 5% wzrost w przypadku urządzeń odnowionych i 12% spadek sprzedaży w przypadku nowych telefonów.

Upadek LG

Jedną z największych ofiar na rynku smartfonów w ostatnim czasie stała się firma LG. Po sześciu latach strat finansowych na łączną kwotę prawie 4,5 miliarda dolarów, w 2021 r. dział smartfonów koreańskiego przedsiębiorstwa został zamknięty. Firma opuściła ten segment rynku dwa lata temu, mają na koncie jedne z najbardziej innowacyjnych, choć nie zawsze odnoszących komercyjny sukces, telefonów komórkowych ostatnich lat.

Counterpoint spodziewa się, że z biegiem czasu coraz więcej marek smartfonów będzie się wykruszać, przez co rynek będzie jeszcze bardziej zdominowany przez gigantów technologicznych. Jednak mniejsze marki mogą przetrwać, oferując coś wyjątkowego, jak na przykład Doro, skierowane do starszych użytkowników i Fairphone, które koncentruje się na etycznym pozyskiwaniu surowców i łatwych naprawach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Masowe wymieranie na rynku smartfonów. Dramatyczne statystyki

 0