Meczety rozpoczynają instalację systemów AI wykrywających zamachowców

Meczety rozpoczynają instalację systemów AI wykrywających zamachowców

Meczet Al-Noor w Christchurch, gdzie antyislamski ekstremista otworzył ogień, zabijając 50 osób i raniąc kolejne drugie tyle, wkrótce zainstaluje  wpieraną przez sztuczną inteligencję platformę do aktywnego wykrywania strzelców. Sprzęt zostanie wdrożony jako część ogromnej akcji zapewniającej bezpieczeństwo meczetów o nazwie Keep Mosques Safe (KMS). „Masowa strzelanina w meczecie Al-Noor była nieopisaną tragedią, której nie powinna zaznać żadna społeczność - powiedziała Lisa Falzone, współzałożycielka Athena Security, dostawca systemu wykrywana. "Inicjatywa Bezpieczne Meczety jest ważnym krokiem w udostępnianiu meczetom narzędzi do lepszej ochrony przed ekstremistami, którzy chcą wyrządzić im krzywdę, tak byśmy w przyszłości mogli pomóc w zapobieganiu podobnym przerażającym wydarzeniom”. 

Meczety stawiają na technologię wykorzystywaną już w niektórych szkołach i miejscach publicznych. Monitoring z wykorzystaniem AI staje się coraz bardziej powszechny.

Athena chwali się, że ich platforma bezpieczeństwa do wykrywania broni z wykorzystaniem AI potrafi szybko i dokładnie wykryć aktywność napastnika i ostrzec organy ścigania przed pierwszym wystrzałem. Technologia ta została zainstalowana już w wielu szkołach i przestrzeniach publicznych. Firma postanowiła stworzyć komputerowy algorytm wizyjny, który monitoruje kamery bez zgłaszania zbyt wielu fałszywych alarmów, co było słabością wcześniejszych prób technologii wykrywania uzbrojenia przez AI. System Athena  działa w oparciu o kartę graficzną NVIDIA 2080 RTX  i może być zintegrowany z obecnymi sieciami bezpieczeństwa kamer. Oprócz szkół i instytucji, firma sprzedaje swoje rozwiązanie również sprzedawcom detalicznym. Rzecznik firmy Athena powiedział w oświadczeniu, że ich system AI może wykrywać broń palną, noże oraz agresywne zachowanie i jest trenowany z użyciem wysoce realistycznych nagrań wideo. Według przedstawiciela, Athena potrafi wykrywać zagrożenie z dokładnością na poziomie 99 procent w zaledwie 3 sekundy.

Keep Mosques Safe zostało założone przez Fahada AB Al-Ameri, dyrektora generalnego katarskiej firmy Al-Ameri International, po strzelaninie w Christchurch. Athena została założona w 2018 roku przez Lisę Falzone i Christophera Ciabarrę, którzy wcześniej założyli Revel Systems, system sprzedażowy oparty o iPad'a. Security Industry Association (SIA), wiodąca organizacja handlowa dla światowych dostawców rozwiązań bezpieczeństwa, ostatnio okrzyknęła system Athena zwycięzcą dla najlepszego produktu w kategorii „Threat Detection and Safety Platform” podczas SIA New Product Showcase Awards, które odbyło się w zeszłym miesiącu. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meczety rozpoczynają instalację systemów AI wykrywających zamachowców

 0