MediaTek Dimensity 8300 - generatywna sztuczna inteligencja także dla średniaków

MediaTek Dimensity 8300 - generatywna sztuczna inteligencja także dla średniaków

Sztuczna inteligencja nie będzie wyłącznie domeną flagowych smartfonów. Możliwości zapewniane przez generatywną AI będą również dostępne w urządzeniach ze średniej półki m.in. za sprawą nowego chipu od MediaTeka. Dimensity 8300 to 8-rdzeniowy układ wspierający duże modele językowe.

Dimensity 8300 oficjalnie. Co oferuje nowy chip MediaTeka?

Ilość rdzeni, taktowanie i zużycie energii. To tylko część z kluczowych parametrów układów, które napędzają nasze smartfony. Teraz do najważniejszych cech mobilnych chipów dołącza także sztuczna inteligencja. Na szczęście wsparcie AI nie będzie zarezerwowane wyłącznie dla flagowych SoC pokroju Dimensity 9300. MediaTek zaprezentował bowiem swój nowy chip dla urządzeń mobilnych ze średniej półki, który może pochwalić się wsparciem dla dużych modeli językowych.

Dimensity 8300 wspiera duże modele językowe z maksymalnie 10 miliardami parametrów. Umożliwia mu to zintegrowany układ APU 780 AI, który zapewniać ma 3,3-krotny wzrost wydajności w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją.

MediaTek Dimenisty

Dimensity 8300 został stworzony w oparciu o drugą generację litografii 4 nm. Na jego pokładzie znajduje się łącznie 8 rdzeni CPU w konfiguracji 1 + 3 + 4. Pojedynczą jednostką jest tutaj Cortex-A715 z zegarem 3,35 GHz. Dalej mamy trzy rdzenie Cortex-A715 pracujące z częstotliwością 3,0 GHz. Całość zamyka komplet czterech jednostek Cortex-A510 taktowanych zegarem 2,2 GHz. Według MediaTeka, Dimensity 8300 jest o 30% bardziej energooszczędny i o 20% wydajniejszy względem swojego poprzednika, Dimensity 8200. Jeśli chodzi o GPU jakim dysponuje tytułowy chip to jest nim 6-rdzeniowy Mali-G615. MediaTek chwali się, że nowy układ graficzny zapewnia o 60% lepszą wydajność w porównania do poprzednika zachowując przy tym o 55% mniejsze zużycie energii.

Dimensity ze wsparciem dla dużych modeli językowych

I tutaj dochodzimy do najciekawszej części, czyli AI. Dimensity 8300 wspiera duże modele językowe z maksymalnie 10 miliardami parametrów. Umożliwia mu to zintegrowany układ APU 780 AI, który zapewniać ma 3,3-krotny wzrost wydajności w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją. Jeśli chodzi o dalszą specyfikację, Dimensity 8300 obsługuje pamięć RAM w standardzie LPDDR5X (8533 Mb/s) i pamięć masową UFS 4.0. Ponadto zapewniono wsparcie dla nowoczesnych standardów bezprzewodowego przesyłania danych w postaci 5G, Bluetooth 5.4 oraz Wi-Fi 6E. Warto również wspomnieć, że dzięki Dimensity 8300 możliwe jest nagrywanie filmów w 4K/60 FPS z nawet o 10% lepszą efektywnością energetyczną.

Producenci smartfonów, którzy zdecydują się na ten chip będą mogli wykorzystać nawet ekrany WQHD+ 120 Hz lub Full HD+ 180 Hz. Nie zdziwi nas zatem, jeśli Dimensity 8300 pojawi się na pokładzie niejednego smartfona dla graczy, który będzie kusił atrakcyjną ceną. No właśnie - smartfony. Jeśli chodzi o pierwsze modele z omawianym SoC od MediaTeka, to powinniśmy zobaczyć je jeszcze w tym roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek Dimensity 8300 - generatywna sztuczna inteligencja także dla średniaków

 0