MediaTek dogania konkurencję. Nowy wydajny SoC na bazie Arm z modemem 5G

MediaTek dogania konkurencję. Nowy wydajny SoC na bazie Arm z modemem 5G

Podczas targów Computex, MediaTek pokazał nowy SoC, który powstał w oparciu o high-endowe rdzenie IP-Core CPU i GPU od Arm, nowy procesor uczenia maszynowego oraz autorski, własny modem 5G. Urządzenia wykorzystujące nowy chip powinny pojawić się w sprzedaży na początku przyszłego roku. Niedługo po ujawnieniu przez Arm ich nowych wydajnych układów Cortex-A77 CPU oraz Mali-G77 GPU, MediaTek ogłosił, że pracują nad integracją tych IP w swoim wieloukładowym chipie. Nowy Cortex-A77 ma zapewnić wzrost wydajności o 20 procent w porównaniu do Cortex-A76 i oferować możliwości układu klasy laptopowej, spełniając coraz wyższe oczekiwania wobec układów mobilnych.

MediaTek zaczyna zmieniać strategię i chce zaistnieć również w segmencie urządzeń high-end. Pytanie tylko jak będzie jakością.

Nowy SoC (system-on-chip) będzie również zawierać najnowszy układ Mali-G77 GPU od Arm, który zbudowano w oparciu o architekturę Valhall, przynoszącą wzrost wydajności o 40 procent w porównaniu do obecnej architektury Bifrost. MediaTek zapowiada również umieszczenie w układzie nowego procesora uczenia maszynowego, nie jest jednak póki co wiadome, czy jest to ich własny procesor, czy również pochodzi od Arm. Nowy procesor ML ma zapewnić wysoką wydajność w zaawansowanych wykorzystaniach, jak zdolność wyostrzania zdjęć wykonanych poruszającym się przedmiotom i ludziom. MediaTek zapowiedział również, że wykorzysta swój nowy modem Helio M70 5G (pracujący w trybach 2G, 3G, 4G i 5G) oferujący prędkości: 4,7 Gbps pobierania i 2,5 Gbps wysyłania danych.

W przeszłości MediaTek pozostawał przynajmniej jedną generację za swoimi konkurentami z branży mobilnych układów. Nie wykorzystywali oni najnowszych CPU i GPU IP od Arm, podobnie jak nie adoptowali najnowszych procesów. Wszystko to sprawiało, że układy MediaTeka nie mogły konkurować pod względem wydajności z konkurencją i często przegrzewały się podczas pracy. Firma krytykowana była również, za odmowę udostępnienia kodów źródłowych chipów, przez co wielu wybierało Qualcomm czy Samsunga. Jak widać, firma zaczyna jednak zmieniać strategię i chce zaistnieć również w segmencie urządzeń high-end. Pytanie tylko jak będzie jakością.

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek dogania konkurencję. Nowy wydajny SoC na bazie Arm z modemem 5G

 0