MediaTek ma być liderem procesorów mobilnych w 2021 roku

MediaTek ma być liderem procesorów mobilnych w 2021 roku

Branża procesorów mobilnych zdominowana jest przez dwóch graczy - Qualcomma i MediaTeka, z czego ostatni zaczął poważnie zagrażać swojemu konkurentowi w okolicach ubiegłego roku. Według prognoz firmy analitycznej Counterpoint Research w 2021 roku na globalny rynek trafi o 3% więcej układów AP (Application Processor) oraz SoC (System on Chip). Ten niewielki wzrost nastąpi mimo problemów z dostawami, a także za sprawą szybkiego rozwoju smartfonów 5G. Qualcomm i MediaTek pozostaną głównymi producentami procesorów dla telefonów, przy czym oczekuje się, że to ten drugi będzie liderem z 37-procentowym udziałem, z kolei drugi musi zadowolić się 31-procentowym udziałem. Dyrektor ds. Badań, Dale Gai stwierdził, iż MediaTek najpewniej utrzyma dynamikę z czwartego kwartału ubiegłego roku przez cały 2021 rok. Taki wynik oznaczałby dla przedsiębiorstwa progres o 20% rok do roku.

MediaTek ma być liderem rynku procesorów mobilnych w 2021 roku.

MediaTek ma być liderem procesorów mobilnych w 2021 roku

MediaTek wykorzysta także ograniczenia podaży układów RFIC, które wpłynęły na Qualcomma. Co ciekawe gdyby pod uwagę wziąć wyłącznie procesory wspierające 5G tutaj Counterpoint Research wskazuje, że to Qualcomm utrzyma pierwszą lokatę z 30% udziałów, tuż za nim znajdzie się Apple - 29%, a dopiero ma trzecim miejscu MediaTek - 28%. Gai uważa, że producent Snapdragonów poprawi swoje statystyki w drugiej połowie bieżącego roku, natomiast MediaTek będzie sobie radził bardzo dobrze dostarczając procesory do budżetowych smartfonów, korzystających nie tylko z 5G, ale też 4G. Warto wspomnieć, że MediaTek nie obawia się niedoboru chipów i pewnie zmierza po dominację na rynku procesorów mobilnych.

Należy przypomnieć, że w 2020 roku MediaTek posiadał 32% rynku a Qualcomm 28%. Kiepsko poradzi sobie HiSilicon, którego udziały mają spaść z 10% do tylko 2%, aczkolwiek tutaj sytuacja jest wyjątkowa. W przypadku Samsunga jego udziały wyniosą 8%. MediaTek zaprezentował kilka miesięcy temu nowe SoC, Dimensity 1200 i 1100, czyli pierwsze 6 nm układy mobilne od tego przedsiębiorstwa.

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek ma być liderem procesorów mobilnych w 2021 roku

 0