MediaTek Pentonic 2000 - pierwszy na świecie chip TV z 8K i 120Hz wykonany w 7 nm przez TSMC

MediaTek Pentonic 2000 - pierwszy na świecie chip TV z 8K i 120Hz wykonany w 7 nm przez TSMC

MediaTek w ostatnich dniach co chwilę zaskakuje. Po zapowiedzi swojego flagowego SoC Dimensity 9000 do smartfonów, firma ujawnia teraz swój flagowy chipset do telewizorów - Pentonic 2000, który pod wieloma względami jest pierwszy na świecie.

MediaTek Pentonic 2000 to pierwszy na świecie chip przeznaczony do telewizorów, który wyprodukowało TSMC w procesie 7 nm. Jest to również pierwszy na świecie komercyjny układ, który oferuje nowy kodek Versatile Video Coding (VVC) dla treści H.266. VVC zapewnia ulepszoną wydajność kompresji, głównie dla mediów strumieniowych i nadawczych. Chip obsługuje również natywnie kodowania HEVC, VP9 i VS3.

MediaTek Pentonic 2000 to pierwszy komercyjny chip TV , który oferuje kodek VVC dla H.266. Jest to również pierwszy układ dla telewizorów wyprodukowany w procesie 7 nm.

MediaTek Pentonic 2000 ma oferować ogromną jak na tę klasę sprzętu moc obliczeniową i móc pracować w rozdzielczości 8K przy odświeżaniu 120 Hz z obsługą "upłynniacza" obrazu MEMC. MEMC czyli Motion Estimation, Motion Compensation) to funkcja, która polega na przewidywaniu przez urządzenie ruchu na ekranie w celu zapewnienia większej płynności obrazu. Możliwe jest również skalowanie treści innych niż 8K do maksymalnej rozdzielczości telewizora, a MediaTek twierdzi, że jest wszystko to napędzane jest przez sztuczną inteligencję. 

Nowy układ ma zapewnioną obsługę pamięci masowej UFS 3.1, co sprawia, że wszystko odbywać się będzie jeszcze szybciej. Pentonic 2000 obsługuje ponadto standard Wi-Fi 6E, jednak zapewnia również zgodność z 5G, gdyby któryś z producentów zdecydował się na wprowadzenie tego typu łączności. Pierwsze telewizory z układem  Pentonic 2000 pojawią się zapewne w 2022 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek Pentonic 2000 - pierwszy na świecie chip TV z 8K i 120Hz wykonany w 7 nm przez TSMC

 0