MediaTek prezentuje nowy gamingowy SoC - Helio G80

MediaTek prezentuje nowy gamingowy SoC - Helio G80

W połowie ubiegłego roku MediaTek wypuścił swój flagowy SoC dedykowany gamingowym smartfonom, Helio G90 i trzeba przyznać, że ten okazał się naprawdę bardzo udanym układem mobilnym, o czym świadczy choćby popularność Redmi Note 8 Pro, któremu trudno cokolwiek zarzucić pod względem wydajności. Nic więc dziwnego, że tajwański producent postanowił pójść za ciosem i przygotował nowy, jeszcze tańszy gamingowy procesor - Helio G80. Ten, jak nietrudno się domyślić, pozycjonowany jest pomiędzy flagowym Helio G90 a ujawnionym w ubiegłym miesiącu Helio G70. Już wkrótce spodziewać możemy się więc zalewu tańszych smartfonów wyposażonych w najnowsze SoC od MediaTek, które skierowane będą do miłośników mobilnego grania.

Już wkrótce spodziewać możemy się zalewu tańszych smartfonów wyposażonych w najnowsze SoC od MediaTek, które skierowane będą do miłośników mobilnego grania.

Helio G80 to SoC oparty o 12 nm proces technologiczny, który wyposażony został w ośmiordzeniowe CPU z dwoma rdzeniami Cortex-A75 o częstotliwości taktowania 2,0 GHz oraz sześcioma Cortex-A55 pracującymi z prędkością 1,8 GHz. Jest to więc praktycznie identyczna konfiguracja jak w Helio G70, ale w tym przypadku otrzymujemy nieco wyższe taktowania, ponieważ wydajnościowy klaster w niższym modelu pracuje z prędkością 1,8 GHz, a energooszczędny z 1,7 GHz. Oba układy łączy także GPU, czyli Mali-G52, ale w Helio G80 pokuszono się o wyższe zegary, ponieważ w tym przypadku grafika pracuje z taktowaniem 950 MHz, a w Helio G70 jest to 820 MHz.  

Poza tym, najnowszy SoC MediaTek korzysta także z high-ednowych funkcji tego producenta, takich jak technologia HyperEngine Game czy wbudowany VoW (wybudzanie telefonu głosem). To drugie rozwiązanie obniża pobór mocy dla asystentów głosowych, a z kolei HyperEngine zapewniać ma płynniejszą rozgrywkę w grach. Co więcej, jedną z zalet tego rozwiązania jest inteligentne przełączanie się smartfona pomiędzy sieciami LTE i Wi-Fi w trakcie gameplayu, kiedy system wykryje spowolnienie którejś z sieci. Poza tym, HyperEngine Game zapewniać ma stabilniejszą rozgrywkę, poprzez aktywne zarządzenie wydajnością CPU i GPU. Zarówno G80, jak i G70, zadebiutować mają jeszcze w tym miesiącu w nowych smartfonach na rynku indyjskim, a ich globalna premiera nastąpić ma niedługo potem.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek prezentuje nowy gamingowy SoC - Helio G80

 0