MediaTek przerzuca się na samochody i AI. Czemu smartfony zeszły na dalszy plan?

MediaTek przerzuca się na samochody i AI. Czemu smartfony zeszły na dalszy plan?

Tajwańska firma MediaTek, która jest jednym z liderów branży projektowania i dostarczania chipów do smartfonów, a także elektroniki użytkowej, zmienia swój główny obszar zainteresowania.

MediaTek skupia się obecnie na rozwijaniu układów do samochodów oraz komputerów opartych na sztucznej inteligencji. Powodem takiego podejścia jest zbyt duża podaż, inflacja i niepewność w makroekonomii, które wpłynęły na spadek popytu na elektronikę użytkową wśród klientów smartfonów. „Zdecydowanie przenosimy nasze zasoby bardzo, bardzo szybko w kierunku obszarów motoryzacyjnych i komputerowych, ponieważ te obszary zapewnią nasz wzrost w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat”, powiedział dyrektor generalny MediaTek, Rick Tsai, podczas rozmowy o zarobkach. „W tym bardzo wymagającym środowisku nie zmniejszamy liczby ludzi. Nie zwiększamy też ich liczby. Najważniejsze jest przydzielenie tych cennych zasobów” – powiedział.

MediaTek zauważa spadek w branży smartfonów, jednocześnie zauważa możliwości związane z AI i motoryzacją.

 

Tsai zauważył, że wszyscy, w tym MediaTek, spieszą się z deklaracjami, że są w stanie obsługiwać generatywną sztuczną inteligencję, taką jak ChatGPT. „Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie zapewnić taką możliwość naszym klientom” — powiedział Tsai. Mimo słabego popytu na smartfony w pierwszym kwartale, firma spodziewa się poprawy sytuacji jeszcze w tym roku. „Popyt na niektóre urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, jest słabszy niż się spodziewaliśmy” – powiedział Tsai. „Ponieważ klienci są ostrożni co do przyszłego popytu, spodziewamy się, że nasze przychody z telefonii komórkowej utrzymają się na stałym poziomie w drugim kwartale i poprawią się w drugiej połowie”.

Tsai oświadczył, że MediaTek inwestuje znacznie w sztuczną inteligencję, ponieważ wszystkie nowe obszary, na które firma się skupia, mają związek z komputerami. Na przykład, rozwój pojazdów autonomicznych wymaga wykorzystania chipów z AI.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek przerzuca się na samochody i AI. Czemu smartfony zeszły na dalszy plan?

 0