MediaTek rusza na podbój windowsowych laptopów

MediaTek rusza na podbój windowsowych laptopów

MediaTek jest jednym z wiodących dostawców układ SoC dla laptopów Chromebook, co tylko rozbudziło apetyt tajwańskiego przedsiębiorstwa. Firma ma plan, by teraz zająć się rynkiem komputerów z Windows on Arm. Aby spełnić oczekiwania użytkowników systemu Windows dotyczące wydajności, MediaTek planuje opracować układy o zwiększonej wydajności procesora i karty graficznej.

Platformy Kompanio firmy MediaTek dla komputerów Windows on ARM będą zawierać „niektóre technologie” zastosowane w wysokiej klasy układach SoC Dimensity dla smartfonów, a także łączność 5G, Bluetooth, Wi-Fi, a nawet układy scalone sterowników ekranu (DDIC) zaprojektowane specjalnie dla laptopów.

Platformy Kompanio firmy MediaTek dla komputerów Windows on ARM będą zawierać „wybrane technologie” zastosowane w wysokiej klasy układach SoC Dimensity.

Najnowszy SoC dla smartfonów firmy, czyli Dimensity 9200, zawiera osiem rdzeni CPU ogólnego przeznaczenia i 11-klastrową jednostkę przetwarzania grafiki ze sprzętową obsługą ray tracingu. CPU obejmuje jeden rdzeń Arm Cortex-X3 o zwiększonej wydajności, działający z częstotliwością 3,05 GHz, trzy wysokowydajne rdzenie Cortex-A715 o częstotliwości 2,85 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A510. Ponadto SoC jest kompatybilny z pamięcią LPDDR5X-8533.

Z kolei topowy chromebookowy układ SoC Kompanio 1380 od MediaTek zawiera cztery standardowe, wysokowydajne rdzenie Arm Cortex-A78 o częstotliwości 3,0 GHz, cztery standardowe, energooszczędne rdzenie Arm Cortex-A55 , 5-klastrową grafikę Arm Mali-A57 i podsystem pamięci LPDDR4X-2133. Kompanio 1380 jest mniej wydajny niż Dimensity 9200, więc MediaTek chce ulepszyć swoje SoC dla PC przed implementacją ich do maszyn Windows on Arm.

Nie jest jasne, czy MediaTek planuje używać rdzeni ARM Cortex-X o zwiększonej wydajności w swoich SoC do notebooków, czy też opracuje niestandardowe rdzenie kompatybilne z ARM, tak jak Apple. Aby MediaTek mógł jednak konkurować z rywalami w tym segmencie, będzie musiał stworzyć autorskie rdzenie o wysokiej wydajności, tak jak robi to Qualcomm w Snapdragonie nowej generacji, który będzie wykorzystywać autorskie rdzenie Nuvia. Ale z drugiej strony wymaga to znacznie większych inwestycji i wysiłku niż licencjonowanie gotowych rdzeni.

MediaTek stopniowo przeszedł metamorfozę z producenta tanich układów SoC dla elektroniki użytkowej i telefonów w dostawcę procesorów klasy premium dla zaawansowanych smartfonów. W rezultacie logicznym krokiem naprzód wydaje się opracowywanie autorskich technologii o zwiększonej wydajności, co pozwoli firmie odróżnić się od rywali (w szczególności Qualcomm, Samsunga i Unisoc) i oferować unikalne możliwości. Nie wiadomo jednak, czy firma ma na razie takie plany.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek rusza na podbój windowsowych laptopów

 0