MediaTek szykuje rywala dla Snapdragona 8 gen 3. Tak może wyglądać jego specyfikacja

MediaTek szykuje rywala dla Snapdragona 8 gen 3. Tak może wyglądać jego specyfikacja

MediaTek będzie rywalizował z Qualcommem w segmencie najwydajniejszych chipów dla urządzeń mobilnych. Według najnowszych informacji, firma przygotowuje następcę układu Dimensity 9200, który ma rywalizować z nadchodzącym Snapdragonem 8 Gen 3. Jeden z leakerów podzielił się kilkoma szczegółami na temat Dimensity 9300.

MediaTek przygotowuje flagowy chip Dimensity 9300

MediaTek raczej nie zamierza odpuszczać na rynku flagowych chipów dla smartfonów. Według informacji opublikowanych przez Digital Chat Station na chińskim portalu Weibo, firma planuje wypuścić następcę układu Dimensity 9200. Nowy flagowy chip MediaTeka będzie musiał rywalizować ze Snapdragonem 8 Gen 3, którego premiery spodziewamy się w czwartym kwartale tego roku.

Jak pisze Digital Chat Station, MediaTek ma postawić na ulepszony proces 4 nm od TSMC o nazwie N4P. To ta sama litografia, której użyto do produkcji Dimensity 9200.

MediaTek Dimensity

Niewykluczone zatem, że Dimensity 9300 zadebiutuje w podobnym czasie. Jak pisze Digital Chat Station, MediaTek ma postawić na ulepszony proces 4 nm od TSMC o nazwie N4P. To ta sama litografia, której użyto do produkcji Dimensity 9200. Widocznie firma, podobnie jak Qualcomm, nie chce jeszcze przechodzić na 3 nm. Zdaje się zatem, że w najbliższym czasie jedynymi 3-nanometrowymi chipami dla smartfonów będą te od Apple.

Dimensity 9300 kontra Snapdragon 8 Gen 3 - te same rdzenie, inna konfiguracja?

Mówi się, że Dimensity 9300 może składać się z oferującego najwyższą wydajność rdzenia Cortex-X4, trzech wydajnych rdzeni Cortex-A715 oraz czterech energooszczędnych jednostek Cortex-A515. Patrząc na przecieki dotyczące specyfikacji Snapdragona 8 Gen 3 widzimy zarówno spore podobieństwa, jak i różnice między tymi dwoma chipami.

Nowy flagowiec Qualcomma ma wykorzystywać te same rdzenie, w tym Cortex-X4, ale w konfiguracji 1 + 5 + 2. Sugerowałoby to, że podczas gdy Snapdragon 8 Gen 3 oferowałby wyższą wydajność, Dimensity 9300 mógłby pochwalić się mniejszym zużyciem energii. Należy jednak pamiętać, iż są to jedynie plotki, które nie muszą okazać się prawdziwe. Niemniej jednak, ciekawym rozwiązaniem ze strony MediaTeka byłoby pójście bardziej w stronę energooszczędności. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek szykuje rywala dla Snapdragona 8 gen 3. Tak może wyglądać jego specyfikacja

 0