MediaTek twierdzi, że nie sprzedaje nielegalnie układów 5G do Huawei

MediaTek twierdzi, że nie sprzedaje nielegalnie układów 5G do Huawei

W styczniu 2019 roku Huawei planowało zakończyć rozpoczynający się rok jako najlepszy producent smartfonów na świecie i szanse na to były całkiem spore. W ubiegłym roku firma dostarczyła 205 milionów telefonów, a linia P30 i Mate 30 miały odnieść ogromny sukces. Wszystko się rozsypało, gdy w połowie maja Departament Handlu USA ze względów bezpieczeństwa umieścił Huawei na czarnej liście. Zablokowało to chińskiej firmie dostęp do amerykańskiego łańcucha dostaw, choć to miecz obosieczny, bo Huawei rok wcześniej zostawiło w amerykańskich firmach 18 miliardów dolarów, a zamówienia miały tylko wzrastać. Chociaż Huawei ma własną jednostkę do projektowania układów (HiSilicon), do produkcji tych układów wykorzystuje firmy zewnętrzne i w rzeczywistości jest drugim co do wielkości klientem największej niezależnej fabryki w tej branży - TSMC. Niestety dla Huawei, ostatnie zmiany wprowadzone przez Trumpa, skutecznie blokują Huawei przed otrzymywaniem dalszych dostaw od TSMC.

Pogłoski o obchodzeniu przez MediaTek układów wyprodukowanych przez TSMC, zostały zdementowane przez rzecznika MediaTek, który stwierdził, że nie ma żadnej możliwości, by jego firma obchodziła przepisy. Jednocześnie Huawei i MediaTek rozmawiają o wykorzystaniu chipów Dimensity.

W zeszłym tygodniu pojawiły się informacje, że Huawei może zwrócić się do innego producenta - MediaTek, aby tam kupować najnowocześniejsze układy 5G. Niestety okazuje się, MediaTek w dużym stopniu również wykorzystuje układy produkowane przez TSMC. Niektórzy spekulowali, że MediaTek kupuje układy wykonane przez TSMC i najzwyczajniej nakleja własne naklejki na produkt, sprzedając go pod własną nazwą dalej do Huawei. Doniesienia z Chin, które cytują rzecznika MediaTek, całkowicie jednak temu przeczą.

MediaTek oświadczyło, że nie ma żadnej możliwości, aby firma naruszyła przepisy prawa lub je obchodziła poprzez sprzedaż chipów TSMC do Huawei. Jednak GizmoChina donosi, że Huawei i MediaTek rozmawiają o dostarczeniu do Huawei chipów Dimensity, które zawierają zintegrowane modemy 5G. W rezultacie MediaTek może stać się największym dostawcą układów scalonych Huawei dla telefonów z wyższej półki, zastępując własne moduły HiSilicon. Inną możliwością na dłuższą metę jest SMIC, największa fabryka w Chinach. W tej chwili najbardziej zaawansowany układ, jaki może dostarczyć SMIC, wykorzystuje proces 14 nm, co widać choćby w produkcji nowego układu Huawei Kirin 710A dla telefonów klasy średniej. SMIC pracuje już nad procesami 7 nm - 8 nm, jednak podobno prace się opóźniają, przez brak dostępu do zaawansowanego sprzętu litograficznego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek twierdzi, że nie sprzedaje nielegalnie układów 5G do Huawei

 0