MediaTek zapowiada nowe gamingowe procesory z serii Helio G90

MediaTek zapowiada nowe gamingowe procesory z serii Helio G90

MediaTek kojarzony jest głównie za sprawą układów mobilnych dla budżetowych smartfonów, ale tajwański producent postanowił też pójść za ostatnim trendem branży mobilnej, czyli gamingem. W związku z tym zaprezentował nową serię procesorów o nazwie Helio G90, której wydajność i dodatkowe funkcjonalności koncentrują się na mobilnym graniu. Zarówno G90, jak i G90T, mogą pochwalić się 8-rdzeniowymi CPU, korzystającymi z rdzeni Cortex-A76 o taktowaniu 2,05 GHz do bardziej wymagających zadań (w tym oczywiście obsługi gier) oraz Cortex-A55 do lżejszych zastosowań. Na pokładzie znajdziemy także GPU Mali-G76 pracujące z częstotliwością taktowania dochodzącą do 800 MHz, a SoC skonfigurować można z 10 GB pamięci LPDDR4X. Sama specyfikacja nie robi tu większego wrażenia i nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale to właśnie dodatkowe funkcjonalności mają robić różnicę.

Specyfikacja Helio G90 nie robi większego wrażenia i nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale to właśnie dodatkowe funkcjonalności mają robić różnicę.

MediaTek zapowiada nowe gamingowe procesory z serii Helio G90

Układy z serii G90 wykorzystywać będą technologię gamingową HyperEngine, której zadaniem jest eliminowanie opóźnień (laga) oraz zakłóceń. Poza tym, podobnie jak niektóre telefony robią to już dziś, SoC może wykorzystać łączność LTE, jeśli nasze połączenie Wi-Fi jest niestabilne, a co więcej potrafi również utrzymać łączność Wi-Fi na dwóch różnych pasmach. Oznacza to także, że nie musimy obawiać się o łączność z internetem, w razie gdy nasz telefon zadzwoni. MediaTek chwali się też niskim lagiem na dotyk, narzucaniem wysokiego priorytetu na przetwarzanie zasobów i silnikiem odpowiedzialnym za jakość obrazu, który wspiera szeroki zakres tonalny w standardzie HDR10. Nowy układ nie powinien również zawodzić w zakresie możliwości fotograficznych, ponieważ zapewnia wsparcie dla 64 MP aparatów pojedynczych sensorów (dla podwójnych jest to 24 MP + 16 MP), trybu nocnego oraz sztucznej inteligencji z funkcją rozpoznawania twarzy.  

Jak na razie nie wiemy, czym dokładnie różni się układ G90 od wersji G90T, ale zapewne wkrótce producent poda szczegóły. Nie wiadomo także, kiedy możemy spodziewać się pierwszych smartfonów wyposażonych w te procesory od MediaTek, ale firma ma nadzieję, że znajdą one miejsce w urządzeniach podobnych do Razer Phone 2 czy Asus ROG Phone 2. Spodziewać należy się raczej modeli pokroju Honor Play, czyli produktów o bardziej budżetowym charakterze. Poza tym, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie, zapewne najwięksi gracze niechętnie sięgać będą po SoC tego producenta, ale za to oczekiwać można zalewu telefonów z tymi układami od mniej znanych chińskich marek. Te mogą okazać się tańszą alternatywą dla miłośników mobilnego Fortnite’a czy PUBG.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek zapowiada nowe gamingowe procesory z serii Helio G90

 0