Menedżer zadań w Windowsie będzie monitorował pracę nowego komponentu

Menedżer zadań w Windowsie będzie monitorował pracę nowego komponentu

AMD wypuściło procesory z linii Ryzen 8040, które oferują użytkownikom dostęp do jednostek przetwarzania neuronowego (NPU). Teraz pojawiła się informacja, że pracę NPU będzie można monitorować w Menedżerze zadań.

Menedżer zadań Windows będzie monitorował NPU

Rozwój technologiczny w ostatnim czasie bardzo mocno idzie w kierunku sztucznej inteligencji. Nic więc dziwnego, że AMD postanowiło wyposażyć swoje nowe procesory z linii Ryzen 8040 w specjalne jednostki przetwarzania neuronowego (NPU). Skoro zatem dostępne są nowe, istotne jednostki w procesorach to warto byłoby monitorować ich pracę. Zamiast jednak polegać na narzędziach firmy trzecich, działanie NPU będzie można sprawdzać w Windowsowym Menedżerze zadań.

Zamiast jednak polegać na narzędziach firmy trzecich, działanie NPU będzie można sprawdzać w Windowsowym Menedżerze zadań

Dodanie takiej funkcji bez wątpienia podkreśla to, jak bardzo istotny w dzisiejszych czasach staje się dostęp do NPU. Sam Menedżer zadań stanie się przez to również bardziej kompletny. Dostępne od lat w Windowsie narzędzie będzie w sumie monitorować jednocześnie pracę układu graficznego, procesora, pamięci RAM, dysku, karty sieciowej oraz właśnie NPU.

Współpraca AMD i Microsoftu

AMD poinformowało również o ich współpracy z Microsoftem nad udostępnieniem infrastruktury MCDM w procesorach Ryzen 8040 z NPU na pokładzie. MCDM pozwala natomiast NPU na korzystanie z istniejącej już infrastruktury zarządzania urządzeniami GPU. Możliwe jest zatem między innymi zarządzanie energią i pamięcią oraz planowanie z użyciem narzędzi jak właśnie Menedżer zadań.

Zdaje się też, że opcja monitorowania NPU nie będzie ograniczona wyłącznie do procesorów AMD. Intel do swojej serii Core Ultra (bazującej na architekturze Meteor Lake) również dodał jednostki NPU. Można więc zakładać, że w momencie, kiedy Menedżer zadań zostanie zaktualizowany, dodając opcję monitorowania NPU, to będzie ona także wspierać procesory Intela. Podsumowując, jednostki NPU widocznie stają się nową nieodłączną częścią procesora, która powinna być dostępna w każdej kolejnej generacji zarówno od AMD, jak i Intela.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Menedżer zadań w Windowsie będzie monitorował pracę nowego komponentu

 0